Конституционалист: Да стане конституционна криза е преекспонирано
Конституционалистът обясни в студиото на Euronews Primetime, че президентът има две задължения, съгласно промените в Конституцията – едното е свързано с формирането на служебното правителство, доколкото там е дадена възможността той да влияе, а другото е насрочването на парламентарни избори в двумесечен срок.
Това са две паралелни процедури, които не са взаимообвързани. Те не следват една от друга и президентът следва да ги упражни съвместно, т.е. паралелно.
„В този контекст са необходими два указа при изпълнение на тези две задължения“, допълни конституционалистът.
„Рискът тук е именно от образуване на служебно правителство, което е с ярка политическа окраска, защото измежду кандидатите, които следват да бъдат служебни премиери, са лица, излъчени от определено парламентарно мнозинство“, посочи д-р Колев.
„Дори и при подаване на оставка на правителството, и гласуване на такава, в каквато хипотеза се намираме сега, това правителство се запазва. Тоест, правителството в оставка ще продължи да функционира до момента, в който бъде назначено служебно такова от страна на президента, или не бъде избрано редовно от парламента“, каза още той.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.