Реклама / Ads
8| 2501 |17.04.2024 НОВИНИ

Конституционалисти: Исканият вот на недоверие към служебното правителство е неосъществим

.
След поставения ултиматум от опозицията към президента да смени служебния министър-председател и заплахата за вот на недоверие, възможно ли е това да се случи?
 

Конституционалисти заявиха, че подобно действие за свалянето на служебния кабинет не е възможно, информира БНТ.

 

"Вот на недоверие към служебното правителство е недопустим", каза Орлин Колев, преподавател по конституционно право.

"В едно по-старо тълкувателно решение от 1992 г. е предвидено в мотивите, че - тогава, когато НС работи със служебно правителство е допустим парламентарен контрол - изслушвания, въпроси, питания, отчети, но не е допустимо да се гласова недоверие на служебно правителство", обясни Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.


Хипотезата за оставка на правителството също не изглежда резонна според конституционалистите.

"По-скоро е възможно да има оставки на отделни министри или на министър-председателя като в зависимост от това, дали има оставка на министър-председателя - сега ще се премине през кастинг да се търси нов министър-председател измежду изрично посочените в конституционния текст - тогава министър-председателят трябва да предложи на президента да бъде сменен", каза още Киселова.

 

"При подаване на оставка следва да бъде заменено цялото правителство с друго, а докато не бъде заменено - то продължава да изпълнява своята функция", обясни Орлин Колев.


Смяната на министри може да стане само с указ на държавния глава.

 

"Този така наречен ремонт може да стане само и единствено по волята на президента, но това не означава, че той е длъжен", коментира Орлин Колев.
Ако президентът не издаде указ правото приема това за отказ, а предложените първоначално министри продължават да изпълняват функциите си.

"Няма изискване повторно направено предложение за същия човек - да означава, че президента е длъжен. Може да има смяна, могат отново да бъдат предлагани същите, но това е въпрос на съгласие и преценка от страна на държавния глава", заяви Киселова.


Срок, в който президентът трябва да вземе своето решение да издаде указ или не - няма, защото държавният глава не е задължен да прави рокади в служебното правителство.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2417 |17.04.2024 Серджо Матарела: България има подкрепа от Италия за влизането й в Шенген и по суша . 8| 2480 |17.04.2024 Главчев настоява: Дал съм своите предложения за министри, сега на ход е Радев . 8| 2506 |17.04.2024 Венеция Ангова от ПП-ДБ : Всевластието на Радев е прекратено . 20| 4689 |17.04.2024 Живко Коцев с обвинение

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads