Г. Коритаров пред Фрог: Решението КТБ е условие за бъдещо управление
Конфигурацията на парламентарното представителство не допуска конспирации. Това означава осем партии, които непрекъснато се държат под взаимен публичен контрол. Ако ме питате за най-подходящата формула, това е правителство на малцинството на еднопартиен кабинет на ГЕРБ с подкрепа на желаещите. Да го кажем Коалиция на желаещите, които подкрепят еднопартийно правителство на малцинството. Това ще бъде едновременно най-прозрачната , а и в тези условия най-устойчивата формула. За целта, обаче партиите трябва да са наясно, че преди идеята за каквото и да е правителство, стои въпросът за решението на казуса КТБ. Не изведат ли устойчиво обществено приемливо решение по този казус, аз мисля, че по-добре да не правят опити за каквото и да е правителство. Защото самата идея за парламентарна подкрепа ще бъде подронена от неспособността да бъде разрешен този конкретен казус, при това на принципа на прозрачността и ясното посочване на отговорности. Виждате пред каква перспектива сме изправени. Дали Бойко Борисов иска или не иска да се изправи пред нея е едно, а дали ще се изправи е съвсем друго. Той ще се изправи. И понеже неизбежно ще се изправи, трябва отсега да е готов с принципно решение, което е неотделима част от решението за бъдещото управление. Решението КТБ е неотделима част и предварително уславие за възможно бъдещо управление, категоричен е Коритаров.
Според него в сериозната политика трябва да се прави съществена разлика между проява на недалновидност или казано по-директно- глупост и конспирация. Обикновено сериозните конспирации си остават, ако не завинаги, то за достатъчно дълго време неразличими. Докато не рядко проявите на глупост, на неопитност, на прибързаност, приличат на конспирации, като с тях се обяснява един или друг политически резултат. Това, което стана с цената на тока беше твърде видимо, за да бъде обикновена провокация. По-скоро за мен това е поредната проява на глупост. Ерата на „калинките” не започва и не свършва с ГЕРБ. Тя е много по-продължителна. И мисля, че на тъкав тип поведение трябва да бъде преписано и съобщението за увеличаване на цената на тока, допълни той.
По повод думите на Байко Борисов, че "Инцидентът в Горни Лом не е случаен - той даде отражение на изборите", както и твърденията на собственика на фабриката Валери Митков, че се касае за умишлен саботаж, журналистът коментира: Хубаво е, когато се говори за саботаж във фабриката за утилизация, да се владее българския език и смисъла на думите. Защото, ако приемем, че това е външна намеса, това не е саботаж. Това е открит, брутален терористичен акт. Повтарям, ако това е някаква форма на злонамерена външна намеса, това е откровен брутален тероризъм. Собственикът е възможно да говори така, защото той може би няма нормално обяснение за това, което се е случило, тъй като досегашната практика е отхвърляла подобни трагедии. Може би той не може да допусне, че е възможно да има човешка грешка или някаква друга, произтекла отвътре нередност. Когато, обаче бъдещ министър-председател, бивш премиер, генерал, който е бил главен секретар на МВР, допуска, че това не е случайно, това означава политическо насочване на вниманието към възможен, може би най-тежкия терористичен акт в България. Това означава, че българските служби за сигурност, външно разузнаване и контраразузнаване и всички поднива на тези служби, до такава степен са се депрофесионализирали, че са пропуснали подобен мащабен терористичен акт. Ако приемем тази логика за правдоподобна, това е приравняване на събитията от Голни Лом до атентатите в Мадрид през 2004 година, които отнеха подебата на Хосе-Мария Аснар и я дадоха на Хосе Луис Родригес Сапатеро, лидер на социалистическата партия. Ако сериозно се застъпва подобна теза, тя трябва да бъде съпроводена само след броени седмици с директно отстраняване от длъжност на ръководителите на НРС, военна информация и ДАНС, заключи Георги Коритаров.
Моля, подкрепете ни.