Ковачев: Опасността е вече у нас; искат се бързи решения
"Срамно е лидерите да вземат общи решения в Брюксел, а когато се върнат в своите столици, да не ги изпълняват, особено когато това се отнася за финансови задължения. Всяка страна-членка трябва солидарно да помогне с това, с което може, а общо заедно със САЩ, Русия, Китай, арабските страни, Иран, под егидата на ООН и започналия Виенски мирен процес трябва да гарантират работещо решение за мирното бъдеще на Сирия и Ирак, при което мигрантите, намиращи се сега на територията на ЕС, да могат да се върнат по родните си места", подчерта в речта си евродепутатът.
Той, също така, допълни че активирането на член 42.7 от страна на Франция "трябва да послужи като катализатор за задълбочени политически дискусии и полагане на основите на силен и устойчив европейски отбранителен капацитет, вкл. европейска разузнавателна служба, европейска армия и обща охрана на външните граници като по този начин ЕС ще може да посрещне множеството външни и вътрешни заплахи за сигурността".
Като първа стъпка в тази посока, Ковачев предложи ЕС да изгради постоянна европейска гражданско-военна централа на стратегическо и оперативно ниво, която да координира както прилагането на планове за действие при извънредни ситуации, а така също сегашната както и бъдещите операции по активирането на чл. 42.7 и чл. 42.2 в тясна координация и без дублиране със структурите на НАТО.
Андрей Ковачев направи изказвания по тези теми по време на януарското пленарно заседание на Европейския парламент в Страсбург във връзка с дебатите по повод на Изявлението на върховния представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини относно систематично масово избиване на религиозни малцинства от ИДИЛ, както и клаузата за обща отбрана (член 42, параграф 7 от ДЕС).
Моля, подкрепете ни.