Реклама / Ads
0| 733 |27.12.2025 НОВИНИ

Кризата продължава: Русия удължи забраната за износ на горива

.
Източник: БГНЕС
Руското правителство удължи временното ограничение за износ на автомобилен бензин, дизелово гориво и други нефтопродукти до 28 февруари 2026 г., съобщи ТАСС, цитирана от БТА. Мярката важи за всички търговски оператори, включително преките производители – целта е стабилизиране на вътрешния пазар на горива.
 

Със същото постановление временно се удължава и забраната за износ на корабно гориво, вакуумен и други видове газьоли до същата дата. За тези продукти обаче ограничението няма да важи за преките производители. Мерките влизат в сила от 28 декември – част от усилията на Москва да поддържа стабилност на пазара на енергия.

 

Според анализ на Bloomberg военният бюджет на Русия е изправен пред двойно предизвикателство – намаляване на доставките на петрол и продължаващо понижение на международните цени. Това е довело до най-ниските равнища на износа на суров петрол от януари 2023 г. насам. Средният обем, изчислен на четириседмична база, е отбелязал най-значителното понижение от началото на войната в Украйна. Допълнително усложнение представлява и натрупаният товар в морето – обемът на суровия петрол там е нараснал с около 40% от края на август.

 

Намаляването на приходите на Москва се случва на фона на засилен дипломатически натиск от страна на САЩ върху Украйна и европейските съюзници за постигане на мирно споразумение. Русия продължава ударите по газовата и енергийната инфраструктура на страната, докато Киев разширява атаките си срещу руски енергийни активи – включително производствени платформи в Каспийско море – и все по-често поразява танкери, превозващи руски петрол.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 13| 10538 |12.11.2025 5,5 млрд. долара губи Кремъл на месец от санкциите. Москва орязва военното производство, заплати и хора . 16| 2965 |23.10.2025 „Лукойл Нефтохим“ – Бургас попада под новите санкции на САЩ срещу Русия, имаме месец за реакция . 11| 3414 |10.01.2025 Администрацията на Байдън наложи най-строгите и всеобхватни санкции спрямо руския петрол . 3| 3560 |23.11.2024 Цената на петрола скача на фона на ескалацията на войната в Украйна

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads