Реклама / Ads
6| 29530 |17.05.2025 НОВИНИ

Крум Зарков с първи коментар: Президентът Радев допусна грешка, референдумът е конституционно недопустим

.
Крум Зарков
"Президентът Радев допусна грешка, но това си е негова грешка.". Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието.Такъв референдум няма да има, защото е конституционно недопустим, защото има огромно мнозинство в Народното събрание, което набъбна. Оттук нататък всички действия няма да имат юридически последици, а политически, смята той във връзка с инициативата на президента да предложи референдум за еврото.
 

Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото

 

"Ако основният дневен ред на българското общество е накъде вървим – на запад или на изток, то тогава възможните конфигурации, партийни и управленски, са едни. Ако основният дневен ред на България е корупция – антикорупция, то тогава управленските конфигурации са други. По тази причина някои хора правят всичко възможно винаги основният дневен ред да е изток-запад. И успяват да заместят ключов въпрос като този за корупцията с този за геополитическото ни позициониране. От това те черпят огромен дивидент – успяват да правят съюзи в парламента, които на пръв поглед изглеждат неестествени. Хитрината на тези хора е, че България върви на запад и без специална декларация от 171 депутати."

 

Стратегическият дебат, за който говори президентът, няма да се състои, защото вече се е състоял. Легитимно е всяко притеснение и критика, но в България не се състои дебат по абсолютно нищо – и това е големият проблем на нашата демокрация. Дебат в България не може да се състои по нито един въпрос, защото свикнахме политическите сили да делегитимират всеки опонент, коментира Крум Зарков.

 

По думите му, тези, които виждат за всичко намесата на Русия, не се различават от онези, които виждат във всичко намесата на "посолството".

 

"Заменете "посолството" с Брюксел, с други митични същества, с комунистите, с фашистите. Демокрацията ни страда. Политическите партии заместват дебата по същество със "за" и "против" големия зъл конспиратор, който отнякъде е замислил да ни вкара или изкара отнякъде. Това води до принизяването на дебата до такъв между агитки."

 

Освен закон, Конституцията е и рамка на политическата игра. Председателят на НС нямаше право да направи онова, което направи, но следва да сме наясно, че тя е председател, избран от петата политическа сила. Нейното решение без никакво съмнение е повлияно от партиите, включващи сегашното мнозинство: ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН, ДПС-НН, посочи бившият правен секретар на държавния глава.


"Те се опитаха да се скрият зад гърба на председателя на Народното събрание. Това не беше необходимо. Така и така ще се стигне до Конституционния съд."

 

Като уточни, че не би се усъмнил "в неговата искреност", Зарков прогнозира, че сезирането на КС от страна на президента "няма да доведе до кой знае какво", защото "дори КС да върне въпроса в НС, там го чакат 171 души, за да го отхвърлят".

 

"Ще се създадат обаче политически ефекти, които не съм сигурен, че са целени от президента. Ще има опит да бъде нагнетено напрежение, това напрежение да излезе на улицата, да бъде обявена революция. Въпросът е кой политически актьор има интерес от това да се нагнети напрежението на улиците. На първо време изглежда, че това ще бъде основната опозиционна сила, която е превърнала неприемането на еврото в България в своя политическа кауза – "Възраждане". Но всъщност печелят тези, които печелят легитимност, която иначе не могат да добият. Ще ни продадат отново мантрата на пазителите на евроатлантизма и стабилността. Когато има граждански протест, брожения, мълчаливото мнозинство са склонни да приемат неприемливото – мир да има. Неприемливи политици се превръщат в приемливи, защото казват: при мен ще е спокойно, или поне стабилно."

 

Правителството все повече заприличва на сглобката по политически характеристики, отчита Крум Зарков.

 

"Премиер, който сам по себе си дава характеристики на умерен и уравновесен човек, но притиснат от реалните политически лидери, които не са в правителството, а са пред асансьора на парламента и които търсят легитимен ход да заемат място, което мислят, че им се полага. А то е място "с пагон", не е неформален лидер. То е място, пред което пише "министър-председател", "вицепремиер" или нещо друго. Тези, които сега управляват властта, ще имат най-голям интерес тя да бъде атакувана от други, които те считат, че не са способни да стигнат властта или няма да им бъде позволено."

 

"Засега изглежда, че ще влезем в еврозоната с всичките си проблеми. Еврозоната може да има икономически и финансови позитиви и негативи, но политическите ни, обществените ни проблеми, чувството ни за общност, капацитетът ни да поставяме национални проблеми ще изисква допълнително усилие за построяването на модерна държава, която се управлява по правила, немафиотизирано."

 

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 3124 |17.05.2025 Пристигат първите учители по физическо от Швейцария. Ден на бг-спорта – 17 май 1894 г. . 0| 2772 |16.05.2025 Св. Йосиф от Купертино: Летящият свещеник – Чудото, което не могат да обяснят . 1| 39909 |16.05.2025 Приказки от "1001 нощ" са, че в Хърватия е страшно с еврото, категоричен е Николай Василев . 2| 2851 |17.05.2025 Скрити стълбища и африкански ритми: Историята на „Радио Африка“

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads