Лена Бориславова: Вместо да ходим на море, можем да поработим още малко, за да приемем поне нещо в този парламент
Така отговори на журналистически въпрос в кулоарите на парламента за депутатската ваканция Лена Бориславова от парламентарната група (ПГ) на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ).
Според политическата сила трябва да се реши проблемът с недостиг на медицински сестри и специалисти по здравни грижи, но тъй като не е ясно кога ще има редовен кабинет, за да се заложат всички тези приоритети, затова това Народно събрание (НС), може да се обедини и да задължи изпълнителната власт, макар и служебна, да започне да предприема мерки, защото българското здравеопазване е пред национален колапс.
Това, което е обсъждано за работата на НС, е, че по Конституция то трябва да работи до изборите. Има разумни срокове да се проведе предизборна кампания, но това не е август - така че, вместо да се ходи на море от депутатите, бихме могли да поработим още малко, за да приемем поне нещо в този парламент, посочи Бориславова. Според нея е напълно реалистично освен решението за медицинските сестри и здравните специалисти, да се приеме и законопроектът за личния фалит, който от ПП-ДБ ще внесат още днес.
Катя Панева от ПП-ДБ на свой ред изтъкна, че отново са „на пауза“ детските сърдечни операции у нас поради липса на медицински сестри, което е задълбочаващ се проблем. Затова те предлагат на Министерството на здравеопазването (МЗ) да постави на преден план образованието, насочено към медицински сестри акушери. Не само медицински сестри, а и лични лекари напускат все повече България, алармира народният представител. Според данни, цитирани от Панева, за 2023 г. са завършили близо 900 медицински специалисти, а в същото време напускат над 1015. Затова предлагаме МЗ освен да увеличи приема за медицински специалисти, да направи така, че тези професии да бъдат все по-привлекателни, да има достойно заплащане.
Моля, подкрепете ни.