Лифтът до Витоша стана "ябълка на раздора", кметът на София обеща поне един до края на мандата
Това обяви на брифинг кметът на София Васил Терзиев във връзка със спирането на последния лифт в планината до София – Симеоновския лифт.
По думите на кмета няма как да има очаквания за шест месеца да се реши проблем, наследен от старото управление на Столичната община и датиращ от 2007 г.
По думите на Терзиев са казани много измислици по тази тема с Витоша и нейните лифтове, а от ГЕРБ се опитват да хвърлят вината за нещо, което те са сътворили от времето, когато са продали лифтовете с договор, който не защитава интересите по никакъв начин.
"Благодаря отново на колегите от ГЕРБ, че дадоха възможност да отворим и този разговор, за да се види всъщност кой е създал този проблем за софиянци и от кой те трябва да търсят отговорност. Ако след 3 години и половина няма работещ лифт, или поне няма път към това то да бъде реализирано необратимо, тогава ние ще поемем цялата отговорност за това, че сме дали едно обещание и не е изпълнено", каза кметът.
Преди Терзиев брифинг по темата дадоха и общинските съветници от ГЕРБ-СДС. Те обвиниха Терзиев и временния председател на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров в бездействие.
Според тях няма основания за спиране работата на Симеоновския лифт и дори има нарушение на договора, който е сключен с приватизатора.
Заложеният срок в договора е 25 години, което означава, че общината има право да осъществява своя контрол до 2032 г., твърдят от ГЕРБ-СДС.
"Кметът обяви, че ще води преговори с приватизатора. Не знаем води ли такива преговори, седят ли на маса? Питаме - говорят ли си? Защото основание от типа доставчик не може да достави части, защото е икономически нецелесъобразно не е технически, правен или политически аргумент. Ние депозираме доклад към Надзорния съвет на Агенцията за приватизация, в който Надзорният съвет да вземе решение, че завеждаме иск съгласно договора в размер на цялата сума на акциите – 8,3 милиона, които Общината да си предяви, включително и разваляне на договора и придобиване на собствеността", коментира общинският съветник от ГЕРБ Прошко Прошков.
От коалицията настояват Столичната община да поиска неустойка в размер на 8,3 млн. лв. и също така да развали приватизационния договор. Това би означавало общината да си върне контрола върху лифтове и съоръженията.
Моля, подкрепете ни.