Магнитният апокалипсис ни се размина, чакаме полярно сияние
Най-прецизните уреди на НАСА отчетоха по-скоро слаба слънчева активност, пише 24 часа, позовавайки се на Васил Желев, астроном от обсерваторията на СУ. Противно на тревожните очаквания Слънцето се оказа със съвсем малко петна.
В последните дни се завъртяха истерично прогнози на експерти по рентгенова астрономия на Слънцето на физическия институт “Лебедев”, че мощно слънчево изригване ще предизвика магнитна буря, която ще спре тока, комуникациите и ще доведе до глобална катастрофа.
“Вярно е, че от няколко месеца сме в период на повишена слънчева активност, което се случва веднъж на 11 г. - каза Желев. - Слънцето обръща магнитното си поле - Северният полюс става Южен и обратно. Така магнитното поле се обърква и се получават слънчеви петна - зони с повишено магнитно поле и с по-ниска температура. Те излъчват заредени частици, които, стигайки до Земята, се сблъскват с нейното магнитно поле и предизвикват магнитни бури.”
Засега обаче тези процеси били пренебрежимо слаби. “Слънчево изригване имаше, но не на 22, а на 21 септември”, уточни Никола Петров, шеф на обсерваторията на Рожен. То обаче не било насочено към Земята. През следващите месеци вероятността от нови изригвания се запазва, но кога точно ще се случи, не може да се предвиди, каза той. Само слънчевите бури можело да се предскажат, защото се развихрят от 1 до 4 дни след изригването. “Може да се наблюдава обаче полярно сияние в червено по нашите географски ширини и в Южна Африка”, каза Петров.
Моля, подкрепете ни.