Реклама / Ads
20| 10409 |04.04.2024 НОВИНИ

Майор Кудряшов, командир от Украинската армия: Западът ще ни помогне ли да победим Русия?

.
Война
Преди десет години, по време на Революцията на достойнството, Украйна обяви стратегически курс за европейска и евроатлантическа интеграция. А военната инвазия на Кремъл, първо в Крим, а след това и в Донбас, окончателно отблъсна Киев от Москва.
 

Докато Русия под президентството на Путин се превръщаше все повече в тоталитарна държава, в Украйна се появи и разви силно гражданско общество. То тласна парламента и президента към демократични реформи и европейска интеграция. В същото време е важно обществото да е в пълна хармония по основните въпроси на развитието на страната.

 

Конфронтацията с Русия обаче остана най-големият ни проблем. Кремъл нямаше да "пусне" Украйна и да изтегли войските си. Те се страхуваха, че нашият пример ще бъде последван от останалите бивши съветски републики, които останаха в зоната на влияние на Руската федерация.

 

Имперските посегателства са се вкоренили твърде здраво в съзнанието на кремълските политици. Затова Русия се опита на всяка цена да върне Украйна под свой контрол и, както можем да кажем сега, се готвеше за това дълго и старателно. До пълното унищожение на държавата ни. И в тази борба за оцеляване в буквалния смисъл на думата, ние нямаме друг избор, освен да се обърнем към нашите партньори за допълнителна подкрепа и ресурси. Сега ще разберем защо.

 

Надпревара във въоръжаването на Руската федерация

 

На първо място, това е разликата във военния потенциал . В началото на войната руските възможности бяха преобладаващи в почти всички видове оръжия: по отношение на броя на самолети, ракети, средства за противовъздушна отбрана, бронирани превозни средства и др. Освен това в някои направления (например бойна авиация, флот) диспропорцията беше няколко пъти по-голяма в полза на противника. Например, по отношение на броя на бронираната техника Русия надмина Украйна над шест пъти, по броя на РСЗО - седем пъти, а на артилерията - приблизително пет пъти. И нека въоръжените сили демонстрират невероятната ефективност на използването на всички налични възможности, войната под огромния натиск на врага ни се дава на много висока цена.

 

Освен това руснаците имат огромни запаси от съветско оръжие (Т-62, МТ-ЛБ, БМП-1, БТР и др.) и боеприпаси, наследени от СССР. Въпреки факта, че много експерти са доста скептични относно тяхното състояние и ефективност, Русия има просто безброй запаси от тези оръжия. Всъщност целият този ресурс, който е трябвало да бъде използван от СССР в случай на война с НАТО, сега е насочен срещу Украйна.

 

Вторият фактор от преобладаващите възможности на Руската федерация са икономическите ресурси . Стремително растящите приходи от износа на петрол и газ за Европа направиха възможно пренасочването на стотици милиарди долари за превъоръжаване на армията, независимо от загубите. Като цяло от 2008 до 2021 г. според "Форбс" военните разходи на Москва са достигнали 250 милиарда долара, което е три пъти повече от тези на Лондон или Париж.

 

Тези резерви напълно покриха негативния ефект от санкциите. Освен това те проследиха пропагандните и дезинформационните кампании на Кремъл, за да оправдаят нахлуването в Украйна както сред обикновените руснаци, така и сред елитите на някои други страни.

 

След дълги години на спекулации за предполагаем "държавен преврат" в Киев, заплахи от НАТО и претенции за "исторически земи", руснаците вече не трябваше да обясняват защо е необходимо да започнат война. И, за съжаление, Европа все още не е осъзнала всички вредни последици от глобалния руски IPSO.

 

И което е още по-лошо: Москва има пълно ядрено предимство. И все повече използва присъствието си не като средство за възпиране, а като елемент на шантаж. Всъщност Русия разчиташе на всички тези "крепежни елементи" - военни (ядрени) сили, неограничени човешки ресурси и пропаганда, когато планираше военната си кампания. И както вече стана ясно, Западът силно подцени възможностите на Руската федерация.

 

Вместо това Украйна прекара години в унищожаване на своя военно-промишлен комплекс (наричан по-долу военно -промишлен комплекс ), разпродавайки излишните съветски оръжия. Предприятията на военнопромишления комплекс оцеляваха главно за сметка на външноикономическите договори, което им позволяваше повече или по-малко да покриват собствените си нужди. Въпреки това практически не се говори за създаване на масови оръжия за въоръжените сили, да не говорим за провеждане на изследвания и разработване на нови видове оръжия. Силата на държавния сектор на военната индустрия позволи производството само на единични проби и малки серии оръжия и военно оборудване. Износването на оборудването понякога достига до 70%.

 

Едва преди началото на пълномащабната инвазия започнаха положителни развития в местната военна индустрия. По-специално, имаше постепенно увеличаване на производството на собствени самоходни оръдия "Богдан", нови бронетранспортьори, колесни бойни машини на пехотата, ракетни системи "Грим" и "Нептун". Но предвид разликата във военния, икономическия и човешкия потенциал, ние все още не можахме да постигнем военен паритет с Руската федерация. Нашата икономика и военен бюджет (2,5 пъти по-малък от руския) просто не можеха да покрият такива разходи. Следователно сдържането на огромната военна машина на Руската федерация сега пряко зависи от финансовата и военна помощ на нашите партньори.

 

Провалът на руските стратегии за възпиране

 

Руската агресия срещу Украйна, която продължава от 2014 г., се превърна не само в тежко изпитание за украинското общество, но и в изпитание за архитектурата на сигурността на Европа и САЩ. Будапещенският меморандум от 1994 г. трябваше да гарантира „независимостта и суверенитета, както и съществуващите граници на Украйна“. Въпреки това, отказвайки се от третия по големина ядрен арсенал в света от около 1900 стратегически ядрени бойни глави, Украйна след това получи кратка вълна от западни аплодисменти и неясни уверения за помощ, ако Кремъл се опита да дестабилизира или атакува Украйна. Тези хартиени обещания обаче не попречиха на анексирането на Крим и част от Донбас през 2014 г.

 

Добре си спомням как през 2014 г. очаквахме Вашингтон, заедно с Европейския съюз, да предприеме решителни стъпки за политическа изолация на Москва и въвеждане на всеобхватни икономически и визови санкции срещу Русия и руснаците. Вместо това лидерите на САЩ и ЕС показаха прекомерна предпазливост. Нещо повече, САЩ и особено европейските страни, в името на "хартиения мир", настояваха за опасни отстъпки от страна на Украйна при подписването на споразуменията от Минск с войнствен съсед.

 

Всъщност западните лидери накараха Киев да направи териториални отстъпки, надявайки се, че тогава руското ръководство ще се въздържи от по-нататъшна ескалация и ще се държи цивилизовано. И това беше една от най-големите грешки. Русия не само наруши почти всички ангажименти, поети в този документ, но по-късно го използва като претекст за включване на териториите на отцепилите се републики в състава си, а по-късно и за незаконно пълномащабно нахлуване.

 

И въпросът тук не е правната казуистика на подписаните споразумения, а по-скоро бавната и половинчата реакция на международната общност на незаконното анексиране на Крим от Русия и хибридната война в Донбас. Всички тези безкрайни пакети от санкции, които не съдържаха никакви сериозни ограничения върху ключови сектори на руската икономика, открито демонстрираха на Путин слабостта и нерешителността на Запада и го насърчиха да продължи да повишава залозите до степен на пряка военна инвазия.

 

Защо Западът намалява помощта за Украйна?

 

И тук, разбира се, възниква въпросът защо желанието на Украйна и стъпките, предприети от западните страни в отговор, въпреки всичките им възможности, все още не съвпадат?

 

Ако през 2022 г. - в началото на 2023 г. Западът предостави много военна помощ на Украйна, то около май миналата година темповете на доставка на танкове и бронирани машини започнаха значително да се забавят. В момента предоставянето на помощ и доставката на военна техника на Украйна от страна на Съединените щати по същество е спряно, предвид факта, че Конгресът на САЩ не е приел нов пакет за подкрепа.

 

Европейската помощ, напротив, продължава да расте. Но мониторингът на инструмента за проследяване на помощта за Украйна, който се поддържа от Института за световна икономика в Кил, показва голяма разлика между обещания и действително предоставения размер на помощта.

 

За януари 2024 г. Европейският съюз и неговите страни членки обещаха 144 млрд. евро помощ, но отпуснаха само половината от тази сума - 77 млрд. евро. А относителното тегло на финансовата и военната помощ реално остава на нивото от 2022 г.

Има много причини сегашното ниво на помощ от най-големите играчи (САЩ, Германия, Франция) да не отговаря на това, което е необходимо за победата на Украйна. Но бих откроил четири основни фактора.

 

Първо, има различни ценностни подходи към тази война. Ако украинците имат ясното съзнание за екзистенциалната опасност от Русия, повечето западняци не я усещат. За един европеец мирът е константа. И никога не успяхме да ги убедим, че и те са изложени на риск.

Това беше добре демонстрирано от неотдавнашната Мюнхенска конференция по сигурността, където въпросът за войната на Украйна срещу Русия остана на заден план. Вместо това дневният ред за пол-зелен климат изглеждаше по-важен от опасностите от расизма. Както уместно отбеляза Хилари Клинтън: „Никой не иска да повярва на това, което вижда със собствените си очи“.

 

Второ, Европа не е готова за война и самоотбрана нито от военна, нито от психологическа гледна точка. Според проучването едва всеки шести гражданин на Германия и Полша е готов да защити страната си в случай на война с Руската федерация. Изчерпването на старите запаси и бавният преход към производство на нови видове оръжия показват, че Западът все още подценява Руската федерация. Москва има достатъчно ресурси и глобална подкрепа, за да продължи войната още няколко години.

 

Трето, Западът има различни причини да предотврати поражението на Русия - от нежеланието за ескалация и въвличане във война с ядрена сила до наличието на общи икономически интереси. Ето защо нашите партньори все по-често вземат „странни“ решения, като например да ни молят да не удряме руските рафинерии или да не включваме вноса на руски алуминий, газ или уран в пакета от санкции.

Четвърто, западният свят сега всъщност е разделен на две части: тези, които дават всичко от себе си, за да ни помогнат, като Петр Павел, президентът на Чешката република, който успя да събере сумата, необходима за плащането на първата партида от 800 000 артилерийски снаряди за Украйна от трети страни и тези, които повече говорят, отколкото действат, като Еманюел Макрон. Наистина, мнозина в Украйна приветстват неговото лидерство да ни помага. В същото време думите му за възможно разполагане на войски в Украйна предизвикаха публична критика от почти всички партньори. Шумът и пиарът на Макрон нанесоха повече вреда, отколкото полза на реалния свят. Освен това Франция изостава значително от своите съюзници в общия размер на помощта, насочена към Украйна, и все още не е направила нито един принос за закупуването на снаряди. Затова публичната твърда позиция срещу Русия е добра, но си струва да се съсредоточим върху тези, които го правят, а не да говорим.

 

Освен това Америка все повече е погълната от вътрешни политически битки между републиканци и демократи. А в Европа набират сила крайнодесни политици, които или се свързват с Путин (Марин Льо Пен), или съчетават неонацистки възгледи („Алтернатива за Германия“) и спекулации за помощ за Украйна (Орбан, Фицо). При такъв подход, разбира се, не е необходимо да се разчита на увеличаване на помощта в обозримо бъдеще.

 

Какво да правим?

 

Както веднъж пише Макиавели: "...Нито едно княжество не може да бъде в безопасност без собствените си оръжия; освен това то е изцяло подчинено на съдбата, тъй като няма добродетел да се защитава в беда." С други думи, докато западната помощ се бави, ние трябва самостоятелно, поне на минимално необходимото ниво, да осигурим нашите военни и социални нужди. Това е особено актуално във времето на празните обещания на някои западни лидери, които, напомням, в началото на войната, през февруари 2022 г., вече бяха готови да предадат Украйна на врага и да приемат новите геополитически реалности.

 

Освен това, с такава всеобща война, ние трябва да влезем във военните релси възможно най-бързо. Има се предвид не затягане на гайките, а пренасочване на икономиката към поддръжка на армията, осигуряване на защита, възстановяване и поддръжка на критична инфраструктура. Необходима е ревизия на бюджетите, така че максимален размер на приходите да бъдат насочени за нуждите на армията. Ремонтите на пътя и стадиона ще трябва да почакат. Защото ако дойде "Русский мир", те няма да имат никаква стойност.

Едно време, след като унищожихме индустриалния комплекс, наследен от СССР, заложихме на селскостопанския сектор. И той хранеше добре нас и света дълги години. Въпрос номер едно днес обаче трябва да бъде развитието на нашия собствен промишлен комплекс със свързаните с него отрасли и ядрената енергетика. Тези сфери трябва да станат двигатели на икономическия растеж в Украйна, а по-късно да станат част от западните отбранителни и енергийни комплекси.

 

Освен това, разполагайки с мощен военно-промишлен комплекс и атомна енергетика, ние ще можем да говорим не от позициите на нашите желания, а да говорим на езика на конкретните интереси и изгоди на Запада. Като пример мога да посоча конфликта с Полша. Наблюдавайки какво се случваше на украинско-полската граница, мога да кажа, че като изпратихме там десант от наши държавни служители и обезобразена от руския обстрел селскостопанска техника, резултатът беше нулев. Всъщност се опитахме да предадем опасните условия, в които нашите фермери произвеждат продуктите си. Но това е грешен подход.

 

Най-доброто решение в тази ситуация би било да се започнат преговори с поляците с посредничеството на Европейската комисия, по време на които да се намери съвместно решение, което, от една страна, ще осигури икономическа подкрепа на Украйна, а от друга страна ще защити чувствителни сектори, по-специално европейските фермери. Ако имахме професионален и компетентен разговор, сигурно щяхме да се разберем.

 

Но трябва да научим урока от Полша и по други причини. Русия ще продължи да работи за дискредитиране на Украйна, за да намали нашата подкрепа. И фактът, че плащаме ужасна цена за тази война, за съжаление, не ни дава предпочитания. Нашите придобивки постепенно се омаловажават, а новините за Украйна изчезват от първите страници на световните издания. Европа все още не смята тази война за своя. И това е големият ни информационен провал.

 

Ето защо е необходимо да се обединят усилията на политици, дипломати, общественици, информационни и творчески агенции, експерти и лобисти на Украйна, за да се отблъсне информационният саботаж на Руската федерация в различни посоки. Не става дума толкова за ресурси, колкото за правилния подход за работа със западното обществено мнение. Фактът, че Путин не воюва с Украйна, а с целия демократичен свят, трябва да се чува навсякъде. Осъзнаването на този факт от Европа ще ни помогне да получим по-бърза и повече помощ, за да прогоним врага от нашата територия веднъж завинаги.

 

Майор Родион Кудряшов, Украинская правда

Превод ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 2997 |04.04.2024 Скоростно: Главчев предлага проектокабинета си в петък . 1| 2847 |04.04.2024 И Русия се изказа на 75-ата годишнина на НАТО: "Русия и НАТО вече са в пряка конфронтация" . 5| 2633 |04.04.2024 ПП-ДБ: Всеки път, когато България се приближи до еврозоната, ГЕРБ и ДПС саботират приемането ни . 11| 3368 |04.04.2024 Премиерът в оставка Денков отчита свършеното от кабинета /на живо/

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads