Не е ли малко срамно - посрещаме първия наш F-16 на база с името на руския граф Игнатиев, не на българския герой Списаревски?

За истинската роля на Николай Павлович Игнатиев в българското освобождение се научава едва през 1930 г., разказва Дойче веле. При управлението на Кемал Ататюрк турският държавен архив решава да разчисти помещенията си от задръстилата ги книжнина, трупана векове наред. Две български фабрики за производство на хартия проявяват интерес към суровината и купуват няколко вагона. Оказва се, че те съдържат безценна информация.
Тези документи хвърлят светлина върху нееднозначната роля на Русия и нейния имперски пратеник в Истанбул за начина, по който борбата на българите за освобождение е била използвана за целите на руската имперска политика на Балканите. Нейна звездна цел винаги е била завладяването на Проливите. В някои случаи Русия се е противопоставяла на Високата порта с панславянска реторика, а в други е подкрепяла султана с цел възпиране на европейското влияние върху полуострова, обобщава проф. Людмил Спасов.
Възгледите на Васил Левски за българското освобождение изключват вмешателството на която и да е външна сила, преди българите да покажат волята си за въоръжена борба срещу османското владичество. В руските планове Левски не е имал място и дори е бил пречка.
Неслучайно миналата година бутнаха фигурата на Игнатиев от бюст-паметника му във Варна. След началото на пълномащабната руска война срещу Украйна през 2022 година през март и декември 2023 година бюстът беше заливан с бяла боя, а паметната плоча беше свалена и захвърлена.
Бутнатата в началото на 2024 г. плоча на Игнатиев
Атлантическият съвет на България настоява за преименуване на Трета авиационна база още от 2017 година. Според организацията, базата трябва да носи името на големия български летец и герой Димитър Списаревски.
Неправителствената организация аргументира искането си с мотива, че трябва ”да укрепим националното си самосъзнание и себеуважение като нация”.
"С цел съхраняване на националната памет и гордост на българския народ, и насърчаване на високия боен дух на военнослужещите в редиците на българската армия, военните бази на територията на страната трябва да носят имената на героите на България.
Такъв национален герой е Димитър Списаревски, откроил се сред най-ярките имена в историята на българската авиация", посочват от Атлантическия съвет още преди осем години.
Още тогава те отчитат, че "живеем във времена на безпрецедентни предизвикателства, които поставят нови и по-високи изисквания пред системата за национална сигурност на България". "В тези условия отговорната национална политика за сигурност и отбрана на страната като част от ЕС и НАТО трябва най-напред да отчита необходимостта да укрепим националното си самосъзнание и себеуважение като нация. Поради тази причина ние от АСБ считаме, че, с цел съхраняване на националната памет и гордост на българския народ, и насърчаване на високия боен дух на военнослужещите в редиците на българската армия, военните бази на територията на страната трябва да носят имената на героите на България".
Димитър Списаревски
С руската агресия над Украйна, с войната, която Русия води от 2014 година, пълномащабните военни действия, които започна на 22 февруари 2022 година, с обявяването на България от Русия за "неприятелска държава", с постоянните хибридни и дезинформационни кампании над умовете и съзнанията на българите по важни въпроси за бъдещето ни и пътя ни, не е ли малко срамно да посрещаме F-16 на база, която носи името на руски офицер?
Не е ли срамно да посрещаме тъкмо НАТО-вски изтребител на авиобаза с име на руски офицер?
Не е ли срамно и на фона на множеството украински герои - сред тях и много бесарабски българи, които Русия уби на фронта в опитите си да разруши Украйна?
Не ни ли е срам и още защото Русия пуска своите "Шахеди" срещу Украйна всяка нощ, включително срещу българските села? Да припомняме ли и за убитите от Русия цивилни бесарабски българи в Одеса?
Въпросите са риторични. Време е за действие и промяна на това позорно име.
При отбраната на небето над столицата ни по време на бомбардировките през Втората световна война Димитър Списаревски влиза във въздушен бой, сваля една от „въздушните крепости” на противника и се врязва в друга, като сваля и нея, жертвайки живота си, за да спаси хиляди невинни граждани. Неговата саможертва разнася славата на българската изтребителна авиация далеч отвъд пределите на родината. Какво по-логично от това този български герой да даде името на Трета авиобаза?
С български шеврон на раницата си бесарабският българин Денис Станков избягва смъртта хиляди пъти. Служи в украинската армия, бие се срещу руснаците. Баща му също се бие, позивната му е "Българин". А какво казва Станков: "По-добре да умреш, отколкото да си на колене пред окупатора. Свободата е над всичко!".
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.





