Реклама / Ads
3| 3324 |21.11.2024 НОВИНИ

"Маркет линкс": Сериозен проблем - 35% от българите искат касиране на вота, защото не е бил достатъчно честен

.
Източник: bTV
Над 35% от българските граждани подкрепят касирането изцяло на изборите от 27 октомври. Това сочат резултатите от национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и „Маркет ЛИНКС“.
 

Изследването е проведено сред 1017 лица над 18 г. в страната в периода 12-19 ноември 2024 г. по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.







„Това е сериозен проблем за българското общество. Над 35% са готови да се откажат от вота, защото не е бил достатъчно честен“, коментира Добромир Живков, управител на „Маркет ЛИНКС“.

 

Относно оценката за честността на изборите 26% от анкетираните посочват, че те са били „крайно нечестни“, а 32% - „по-скоро нечестни“. Едва 5% вярват в честността на провеждането им.

 

Никога нивото на доверието във вота не е било толкова ниско, това е прецедент, уточни Живков.

 
Проучването на социологическата агенция показва, че доверието и в служебния кабинет, и в Народното събрание леко се покачва, но е по-ниско от недоверието. 
 

„Това е резултат от условно казания рестарт, който получава обществото след всеки едни избори и винаги се характеризира с малко повишен кредит на доверие към основните институции в страната“, обясни социологът.

 

Над 30% от българите са решили за кого ще гласуват последната седмица преди вота. Това потвърждава хипотезата за отчуждение на гражданите от политическия живот, смята Добромир Живков.






 

Резултатите от проучването на агенцията сочат, че 15% от имащите право на глас са взели решение кого ще подкрепят 3 до 7 дни преди изборите, а 16% - последните 1-2 дни. 69% са решили 1 до 3 седмици преди вота.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 3507 |27.10.2024 Социологът Боряна Димитрова: Ранните сутрешни данни за избирателната активност не са показателни . 0| 3123 |23.10.2024 Асен Генов: Връзката между политиците и избирателите се къса, когато политиците спрат да предлагат решения . 16| 6576 |26.09.2024 "Алфа Рисърч": Седем формации в следващия парламент. 53,8% от българите не очакват да се състави правителство . 31| 5663 |28.08.2024 "Маркет линкс": ГЕРБ печели изборите, следва ги ДПС, ПП-ДБ - трети

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads