Реклама / Ads
5| 5237 |26.04.2024 НОВИНИ

Мартин Владимиров: С отлагането на реформи българският парламент каза "довиждане“ на милиарди по ПВУ

.
Източник: личен архив
С отлагането на реформи българският парламент каза "довиждане“ на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. Това каза пред Радио "Фокус“ енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров.
 

Ако не започнем веднага да изпълняваме проектите по Плана за възстановяване, ние всъщност ще загубим всички средства. Но средствата не мога да бъдат дори и преведени преди да се постигнат определени задължителни стъпки, категоричен е специалистът. "Планът за възстановяване и устойчивост е договор между Европейския съюз и страната членка България, в който са разписани много детайлно ключови реформи в най-различни системи на българската икономика, правораздаване  и т.н., и срещу  тези реформи са отпускат средствата на траншове. Има 4 транша – ние сме получили само първия транш, докато повечето държави вече са на 3 транш,“ обясни той.





По думите му не само ще загубим европейско финансиране, а тези проекти, които са започнали да се изпълняват в момента, ще трябва да бъдат платени с национални средства. "Т.е. ние се отказваме от парите от Европа, ще дадем допълнително финансиране, за да изпълним започнатите проектите и отгоре на всичко даваме 1 милиард за рекултивация на Мини "Марица Изток“, който милиард е заложен в Териториалните планове за справедлив преход, които също може да не бъдат одобрени и финансирането да не дойде.“

 

Причината за всичко това според него е отказът на България да извърши реформа и да либерализира електроенергийния си пазар, а това е една от най-важните реформи, заради която Европейската комисия няма да направи компромис. "Това е една от най-ключовите реформи, защото е обвързана с подкрепата за въглищните централи в България. Либерализирайки пазара на едро, България няма да може да отпуска директни субсидии за двете американски централи под формата на дългосрочни договори за изкупуване на енергия, и за държавната "Марица Изток 2“, която получава капацитет на регулирания пазар независимо дали работи на печалба или не.“





За него алтернативата е средствата, които получаваме от продажбата на квоти въглероден двуокис, които се равняват на 2,4 милиарда за миналата година, като тези средства според него могат да се използват за намаляване на енергийната бедност и за цялостно преструктуриране на българската икономика, "но ние не ги харчим за това, а ги харчим за да финансираме въглищните централи“. Печелившите от тази ситуация са въглищните централи и всички компании, които гравитират около тях, предоставяйки най-различни спомагателни услуги, обясни експертът.

 

За Мартин Владимиров българската енергетика е завладяна от частни и политически интереси, като решенията не се вземат на база целесъобразност и дългосрочна визия, а се базират на краткосрочни политически и икономически цели. Според него всяко правителство е има възможност да обърне посоката на негативния процес на развитие, но трябва да има политическа воля и да има желание за истинска промяна в начина, по който се вземат решенията в българската енергетика.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 3035 |26.04.2024 Коварна измама: Жена се оказа с два кредита и вреда за хиляди левове . 3| 2953 |26.04.2024 "Пълна забрана на рекламата на хазарт не е решението". АБРО моли за незабавна дискусия . 12| 5660 |26.04.2024 Радан Кънев: Заради ГЕРБ затънахме в лично противопоставяне, съпроводено с грозна компроматна кампания . 5| 3057 |26.04.2024 Киев: Русия удря по жп линии, за да попречи на доставката на ракетите от САЩ

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads