Реклама / Ads
4| 2972 |21.05.2025 НОВИНИ

Матурата по БЕЛ – тест за мисълта или умение да се впишеш в модела?

.
Темите, по които зрелостниците трябваше да създадат аргументативен текст, дадоха възможност както за литературен анализ, така и за философска интерпретация. Едната тема беше „Разум и чувства“ по повестта „Крадецът на праскови“ от Емилиян Станев – текст, който поставя сложни морални и емоционални дилеми в контекста на Първата световна война. Другата – есе на тема „Животът – колело или стълба“ – насърчаваше зрелостниците да разсъждават върху посоката, движението и смисъла на житейския път.
 

Над 50 хиляди дванадесетокласници от цялата страна се явиха днес на задължителната матура по български език и литература. Те бяха разпределени в 772 училища и над 4200 зали, а за спазването на реда се погрижиха около 12 000 квестори, съобщават от Министерството на образованието и науката.

 

И тази година форматът на изпита остана непроменен: 41 задачи, от които 22 с избираем отговор, 16 със свободен отговор, 2 разширени и една същинска аргументативна задача. Максималният резултат, който може да се постигне, е 100 точки.







Резултатите на зрелостниците ще станат ясни до 7 юни.

 

„Разум и чувства“ е една от най-емблематичните повести на Емилиян Станев провокира зрелостниците да се замислят над сложността на човешката емоция, дълга и моралния избор.

 

А темата за живота като „колело или стълба“ отваря врата към лични интерпретации – въртене в кръг или движение нагоре?

 

Това са теми, които изискват не заучени фрази, а интелектуална самостоятелност.

 

И въпреки това, остава усещането, че системата изпитва по-скоро способността за адаптация към формата, отколкото истинска зрелост. Учениците знаят, че трябва да пишат по модел, че определени думи „тежат“ повече в оценяването, че оригиналността често се наказва, вместо да се насърчава. Това превръща писането в стратегия, а не в израз на мисъл.

 

Този изпит не трябва да измерва само грамотността. Той трябва да отговаря и на един по-дълбок въпрос: Какво общество искаме да изградим чрез образованието? Ако това е общество от хора, които мислят, чувстват и избират смисъла пред схемата – тогава изпитите трябва да възнаграждават смисъла, а не клишето.

 

ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2982 |21.05.2025 Първият в историята летящ самолетоносач подготвя Китай . 4| 2398 |21.05.2025 238 млн. лв. по спешност: правителството лепи стари пукнатини в жп строителството . 9| 2644 |21.05.2025 Убийство в Мадрид: Застрелян е Андрий Портнов, съветник на бившия президент на Украйна . 4| 2457 |21.05.2025 Компенсации след кризата – как реагират другите градове и какво прави София?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads