Методи Андреев: Цацаров не е институция, на която безпрекословно да вярвам
Вторият важен избор е този за президентските избори. Това ще предупредели дали сме евроантлантици или не. Тук леви и десни няма. Има хора, които искат България да престане да се споменава като най-корумпирана държава в Европа. Това е политически акт. Ако питате всички депутати, те ще кажат, че искат да се борят с корупцията. Текстовете в този закон можеше да бъде по-радикален.
Главният прокурор Сотир Цацаров не е институция, на която безпрекословно да вярвам. Той да лови престъпници, а да не дава акъл как се справят хората с корупцията в Чехия, Полша и т. н. В световен мащаб има трима участници в корупцията-даващ, взимащ и посредник. Има закони в Германия, които наказва всички в тази схема. У нас се наказва този, който взима. Кой ще бори корупцията в медиите? Там няма ли политическа корупция? За мен е важен полиграфа. Трябва да е ясно кой ще прави теста за интегритет. Гаранцията за почтеност е страха от закона. Всичко в България може да се корумпира, за това законът е важен.
Димитър Делчев добави по темата: Законът за борба с корупцията мина през една комисия по регионална политика. Водещата правна комисия още не е разгледала закона. Надавам се, че този закон ще бъде подкрепен. Едната емоция е страха от тези, които са участвали в модела КОЙ. Българите ще разберат кой иска България да е най-корумпирана. Накрая хората ще накажат този, който не е подкрепил този закон. Предстои да водим преговори. За нас този законът е червена линия. Важен знак, дали управляващите имат воля. Черните пророчества в случая не са подходящи. Всички казват, че този закон е важен.
Моля, подкрепете ни.