"Милен се е борил със системата на червения телефон". Съвсем скоро ще гледаме филма за Милен Цветков
Другият режисьор – Митко Стафидов, обясни, че са използвали възможно най-много части от негови интервюта, където той разказва живота си, разкава журналистът Николай Беремлийски по NOVA.
„Моите родители също го гледаха с огромен интерес. Майка ми го обожаваше, баща ми го слушаше изключително задълбочено и внимателно. Дори след това, в късното му предаване, аз си спомням, че те стояха до късно, за да го гледат. Когато вече имах телевизор в моята стая, следях предаванията му. Това са две поколения и той държи интереса на тези две поколения, и на другите поколения естествено, това е изключително впечатляващо и говори за харизмата, таланта и професионализма на този човек”, каза Стафидов.
Според него една огромна част от българското общество не си дава сметка защо Милен е ценен, какво наистина е направил за свободата на словото, демократизацията и журналистиката в България. Неговият живот и кариера са толкова дълги и се случват толкова много неща в тях, че то се губи във времето. Сега, когато се нареди едно след друго, много ясно се вижда смисъла в това, което е правил и се надявам, че ще го покажем по най-добрия начин.
Митко и Веселин са особено впечатлени от прецизността на Милен Цветков и стремежа му да спечели доверието на своята аудитория. За тях е едно от най-важните му качества.
„Като водещ на новините по БНТ Милен Цветков е осъзнал колко е важно да изгради един публичен образ, на който хората да вярват. Затова, заедно с тогавашната си съпруга, са записвали всяка една емисия и след това я е гледал изключително внимателно и е анализирал всеки един детайл от това, което казва и прави на екран, за да може да се изгради като личност, спечелила доверието на хората в цялата страна.
В лентата за журналиста са включени над 40 интервюта с негови близки и колеги. Общото между всички тях е споменът за Милен Цветков и неговата непоколебима принципност.
„Свободата на словото е нещо, за което Милен се е борил във всеки един етап от живота си. Ще цитирам участник във филма, който доста образно описва това и казва: „Милен реално се е борил със системата на червения телефон”. Това е нещо, останало от социализма – някой „отгоре” да спуска какво да се каже, какво да се мисли. Това при Милен не се е случвало никога и той е продължил да се бори с това нещо до края на живота си. Реално това е смисълът, който ние искаме да предадем. Без значение дали интервюираните са на неговото мнение или на противоположното, той е вярвал, че всеки трябва да получи място за изява и глас”, каза Стафидов.
„В България свободата на словото е важно да бъде отстоявана и да има ясни правила докъде могат и докъде не могат политиците да стигнат”, допълни Дамянов.
Преди филма за Милен Цветков двамата режисьори работят заедно и по продукцията „Моралът е доброто”, посветена на личността на Кристиан Таков. Филм, превърнал се в събитие за българската документалистика.
„При Кристиан е заложено справедливостта и това да живеем в една наистина справедлива държава, а при Милен – свободата на словото. Това са двете допирни точки, които трябва да бъдат главно споделяни за тези два филма”, каза Дамянов.
„Кристиан и Милен са изключително различни като темперамент и характер и се надяваме, че това се усеща във филма. Всеки от филмите носи духа и на Кристиан, и на Милен”, обясни Стафидов.
Екипът, който стои и зад двата филма заяви, че се разграничава от държавното финансиране. Хората се включват във финансирането на лентите, защото вярват в идеята и нейната реализация. „Реално се прави „на мускули”, но с много желание, усилия, смисъл и сили. Докато работихме осъзнахме колко всъщност Милен е ярък, истински и индивидуален, решихме, че най-добрият вариант на заглавието на този филм е „Милен”. Чисто и просто „Милен”. Разбира се, запазваме правото си на подзаглавие ако решим”, каза Стафидов.
В момента двамата режисьори са създали първоначален вариант на филма за Милен Цветков, който е още доста дълъг. Предстоят редакции и уреждане на юридическите детайли, преди филмът да бъде представен на публиката. Очаква се филмът да бъде представен пред публика в началото на идната година.
„Темата за свободата на словото е вечна и тя ще остане вечна и се надяваме, че този филм ще е толкова голям, колкото е тази тема”, допълни Стафидов.
На 19 април 2020 г. журналистът Милен Цветков загина при катастрофа в София, когато автомобилът му, спрял на червен светофар, беше ударен отзад от джип, управлявания от Кристиан Николов. През лятото на 2023 г. Върховният касационен съд окончателно потвърди присъдата на Николов – 9 години лишаване от свобода, приемайки, че престъплението е извършено при евентуален умисъл, поради употребата на наркотици и високата скорост.
“Посланието на филма за Милен Цветков е, че си струва да се бориш срещу силата с истината. Това е една от идеите и на филма за Милен, и на филма за Кристиан Таков - да дават кураж, че има смисъл, че някой нещо прави, че човърка. И така - малко по малко, да избутаме страха настрани".
Това каза пред ФрогНюз документалистът Веселин Диманов в началото на годината. Авторът на филма "Моралът е доброто", проследяващ живота на юриста и общественик Кристиан Таков, в момента работи по нова лента. В нея ще погледнем в личността на журналиста Милен Цветков - както в публицистиката му, така и в ежедневните лични борби за качеството на тази публицистика.
"В "Моралът е доброто" говорим за справедливост, за морал. Във филма за Милен ще говорим за свобода на словото и демокрация. Тези две теми са свързани. Връзката е, че демокрацията зависи от това да има свобода на словото и справедливост в България", казва Диманов и допълва:
“Идеята за свобода на словото и за свободно изразяване е заключена в цялата кариера на Милен. Той правеше това, което иска, по начина, по който иска. С действията си той показваше, че може да се върви с истината срещу силата”.
Моля, подкрепете ни.