8|
5153
|21.05.2014
НОВИНИ
О. Минчев: Учените да „отидат на кино”, ако има много двойки на матурата
В очакване да бъдат публикувани въпросите и отговорите на матурата на зрелостниците и изпита на седмокласниците по български език и литература сайтът на МОН се срина. Страницата www.mon.bg е недостъпна вече повече от час.
Дванадесетокласниците решаваха 40 тестови въпроса и писаха по темата "Живот и изкуство в стихотворението "Кино" на Никола Вапцаров" днес. Кандидатите за гимназия пък решаваха тест и трябваше да преразкажат от името на врабчето разказа на Светослав Минков "Снежният човек и врабчето".
На времето влязох в университета с петица по литература. Падна ми се Вапцаров, но Вапцаров с основните си произведения и по тема, в която можеш да изразиш познаването си на този автор, ако си на 19 години. Това сподели днес политологът Огнян Минчев в социалната мрежа.
Стихотворението "Кино", което не се учи по програма в гимназиите, е поредният гаф на странната група литературоведи и литературо-чиновници, които очевидно нямат собствени стандарти, за да могат да препоръчат такива на средношколци и кандидат-студенти, разкритикува Огнян Минчев.
На първата сесия от кандидат-студентския изпит по литература в Софийския университет тази пролет се падна Ботев - какво по-хубаво би могло да се падне на български младежи, ориентирали се към хуманитарното познание? И резултатът е над 80 на сто двойки! Не е ли време колегите във Факултета по славянски филологии да си припомнят, че ако скъсаш на изпит 80 на сто от учениците си, всъщност пишеш двойка на себе си.
Пишеш "слаб" на литературните анализи, които си произвел с колегите си, пишеш "слаб" на учебниците, които си издал заедно с чиновниците в министерството, пишеш "слаб" на умението си да формулираш и да предлагаш теми, съответстващи на етапа на интелектуално развитие, характерен за хората на 18-19 години.
Ще видим какъв ще бъде резултатът от днешните матури, но ако Вапцаровото "Кино" повтори резултатите от темата за Ботев в Софийския университет - екипът от литературни чиновници и експерти, който си е позволил тази ексцентричност, категорично трябва да "отиде на кино". Защото или имаш държава, или нямаш, или имаш образование, или нямаш, или имаш стандарти и администрация, която ги поддържа и налага, или отиваш да се занимаваш с художествена самодейност, въпреки че и там не е препоръчително да се свири и рецитира фалшиво, пише политологът.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads