Министър Попов призова хората да се отнасят по-отговорно към българското Черноморие, природа и дюните
Според него охраната на НСО, която в последните назначават на политици, е свързана с възможни рискове с българската позиция по отношение на Украйна.
Министър Попов и експерти от МОСВ провериха състоянието на дюните при Дуранкулак
„В Министерството на околната среда и водите има сериозни казуси, но не бих казал, че съм се сблъскал с нещо, защото много добре познавам проблемите в този сектор“, заяви Юлиан Попов.
„По отношение на Украйна и морето казусът въобще не е екологичен. Много странно в България започна да се надига паника, че взривяването на язовир „Нова Каховка“ може да замърси морето и българското и румънското крайбрежие. Наблюдението показва, че няма никакво замърсяване.
Това е доста логичен извод, тъй като „Нова Каховка“ е много голям язовир – 27 пъти колкото язовир Искър. Въпреки че питейната вода, слизайки надолу, повлече къщи и боклуци, но това въобще не стигна до България, то се издухва от Дунав навътре, а след два месеца се е разпръснало напълно и абсорбирало навътре.
Самият риск беше много нисък. Ние наблюдаваме не само състоянието на морето, но и риска в следващите 5-7 дни“, посочи министърът.
Той призова хора да се отнасят по-отговорно към българското Черноморие, природа и дюните.
„Държавата може да направи малко за въглищните централи, пазарът в много по-голяма степен днес определя тяхната съдба. България е страната с най-голям спад на въглеродните емисии в първото тримесечие на 2023 г. в ЕС. Това е, защото миналата година и по-миналата година цените на електроенерегията бяха много високи и всички централи работеха“, заяви Юлиан Попов.
Той посочи, че качеството на въздуха в България се подобрява, макар и не с необходимите темпове. Министърът призова за подмяна на отиплителните уреди и използваните автомобили.
Моля, подкрепете ни.