Министър Заков слага край на голяма несправедливост - без пенсии и заплати в армията
В годините е натрупан проблем, който министърът на отбраната нарича системна грешка, която води до т.нар. запушване на системата и демотивация на младите офицери. Той има предвид придобитото право по КСО военнослужещи, упражнили право на пенсия, да продължават да изпълняват военна служба. Това е един от основните въпроси в плана, на чиято основа с правителствено постановление бяха дадени от централния бюджет до 100 млн. лв. за повишаване на възнагражденията в МО и армията. Става дума за преодоляване на дисбаланса в доходите чрез свобождаване на военнослужещи и цивилни служители, упражнили право на пенсия.
На последното заседание на Комисията по отбрана министърът запозна депутатите с целия план, който включва и повишаване на възнагражденията. Що се отнася до освобождаването на упражнилите право на пенсия, той бе категоричен, че това трябва да става на етапи и след сериозен анализ н авсяка длъжност, за да не се допусне загуба на способности. Ако планът се изпълнява съвестно от следващите кабинети на МО, министър Заков смята, че до 1-1,5 години в голяма степен тази системна грешка ще бъде преодоляна. Имало много „за“ и „против“. От цивилните структури идвали сигнали, че това може да бъде решено до една година. По думите на министъра и народните представители тези хора в никакъв случай не бива да бъдат дамгосвани, защото те не са нарушители на закона, пише още Otbrana.com=
Военни експерти коментира, че същите тези служители после не трябва да се назначават и като цивилни служители в различните щабове, окръжия, дирекции и агенции в МО, за да има възможност за развитие на младите кадри с по-модерно мислене и повече желание за работа. След 30 години вярна служба под знамената е по - полезно да се отдадат на домашният уют, а не да ги преназначаваме за директори и експерти за "особени заслуги".
Припомняме, че тази „придобивка” за придобилите право на пенсия военнослужещи да се възползват от това си право и да я получават в „условията” на продължаващата им служба бе приета през 2015 г. С какъв мотив и от кого беше предложено това „социално достойнство” на неравенството и нарушена принципност не се знае. Но по това решение се натрупаха сериозни проблеми сред колегите, като най-сериозният е „тихото" негодувание, което се отразява на цялостния живот и подготовка на армейските редици, писа тогава полковник от резерва Владов. Още тогава се оформиха и няколко групи на "тихо" негодувание. Най-голямо бе то сред младите офицери, капитаните и майорите, които се почувстваха най-ощетени.
В МВР положението е почти същото. И там се получават и пенсии, и заплати. Може би е редно и вътрешният министър да излезе с предложение по проблема.
Моля, подкрепете ни.