Митрофанова досущ като Борисов: Къде му е програмата? Само критика, че някой има яхта или къща…
Това не са думи на бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Думите са на руския посланик Елеонора Митрофанова и се отнасят за най-яростния критик на Кремъл - Алексей Навални. Осъденият от Москва разкри тайните богатства на руския президент Владимир Путин и заговори за корупция с огромни мащаби.
За топлите връзки между Борисовите правителства и Москва свидетелства не само тази прилика в реториката. Митрофанова посочи - политическата криза в България пречи на София и Москва да развиват своите отношения. Не така било през 2018 - 2019 г., когато те се развивали динамично и пълноценно. Работела и междуправителствена комисия. Служебното правителство решавало с посолството само спешни въпроси. Митрофанова зове за политическа стабилност.
Руската посланичка вече традиционно говори в стил "думам ти дъще, сещай се снахо". Спомена дълбоките културни и исторически връзки между руския и българския народ, които стъпвали върху кирилицата, просвещението, религията и много трудно можело да се навреди на тях при каквато и да било политическа конюнктура.
"Живеем в хаотично време, което прилича на многослойна баница - политици, интелектуалци, народ. Тези слоеве невинаги се пресичат. Много съм оптимистична за руско-българските отношения", посочи обаче Митрофанова в интервю за Нова телевизия.
Негативно повлияли и шпионските скандали. В рамките на по-малко от 2 години България изгонила деветима руски дипломати, което не се приело добре от обществото в Москва. Действията от българска страна според руската посланичка били необосновани и агресивни.
Енергийната криза
Европа преживява една от най-тежките енергийни кризи, виждани някога. Цените удрят тавана, а анализатори провиждат в това опит на Кремъл да окаже натиск за сключването на дългосрочни договори и по-бързото одобрение на проекта "Северен поток - 2". Путин от своя страна отрича да използва това като оръжие за постигане на геополитически цели.
"Стигна се до енергийната криза заради значителното увеличение в търсенето на електроенергия. То е свързано с възобновяването на икономическия растеж. Беше и студена зима. Увеличеното търсене на електроенергия предизвика увеличено търсене на гориво, а хранилищата в Европа не бяха достатъчно запълнени. Енергията, която се генерира от вятъра, не даде достатъчно количество заради горещото и безветрено лято. Тези фактори съвпаднаха. В Европа има и още нещо - преди 4 г. старият континент премина към търгуване на газ на спотов пазар. Цените се ориентираха по ежеминутната потребност на тока", обясни Елеонора Митрофанова.
Казано с други думи - всичко това може да се избегне с постигането на дългосрочни споразумения. 10-годишният договор на Европа с "Газпром" приключва в края на 2022 г. и тогава ще започнат преговорите за следващия договор.
"Търговията е като танго. Това е танц за двама. И двамата имат интерес. Не само "Газпром" е заинтересован. А тези, които потребяват газа, не са ли заинтересовани? Критиките са спекулации", категорична бе Митрофанова.
Моля, подкрепете ни.