Реклама / Ads
0| 3884 |16.10.2018 НОВИНИ

Момчил Неков: Независимо какъв ще бъде Брекзит, ЕС трябва да намали вносните квоти за селскостопански продукти и стоки

.
Момчил Неков
Без регламент по въпроса, вносители от трети страни ще могат да запълват квотата си, като внасят в останалите 27 страни-членки, което ще окаже сериозен натиск и конкуренция върху местните производители
 

„Евродепутатите от Комисията по земеделие и развитие на селските райони към ЕП смятаме, че трябва да има пропорционално и справедливо разпределяне на съществуващите количества между Обединеното кралство и ЕС, което да стане със законодателен акт.“ Това заяви евродепутатът от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Момчил Неков по време на обсъждането на предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за пропорционално разпределяне на тарифните квоти, след оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза.

 

„Ако това не бъде извършено в съответствие с ясна и обективна методология, може да се стигне до наводняване на пазари, до изместване на търговията с местни продукти и в крайна сметка да бъдат засегнати цените, които производителите получават за своя продукт“, смятат евродепутатите от земеделската комисия към ЕП.

 

„Селскостопанските продукти доминират в списъка на ЕС с 87 тарифни квоти, като месото, зърнените храни и млечните продукти представляват трите отрасъла с най-много квоти.

Това показва колко чувствителни са тези и други селскостопански сектори към конкуренцията, както и необходимостта разглеждания регламент да бъде справедлив и точен при преразпределянето“, се казва в документа, по който работи Комисията по земеделие и развитие на селските райони към ЕП.

 

Евродепутат Неков внесе няколко предложения за изменение на Регламента за разпределяне на тарифните квоти, след оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза. В едно от тях се казва: „В процеса на течащите преговори все още липсва яснота и сигурност относно това дали ще бъде постигнато споразумение между ЕС27 и Обединеното кралство, което да влезе в сила на 30 март 2019 г. или след това, относно бъдещите отношения на двете страни. Това е предпоставка за несигурност относно разпределението на тарифните квоти.“

 

Предвид необходимостта да се осигури правна сигурност, по-специално защита на потребителите и благосъстоянието на земеделските стопани, както и непрекъснатото безпроблемно функциониране на вноса в рамките на тарифните квоти за Съюза и Обединеното кралство, Момчил Неков заедно с колегата си Мат Карти смятат, че е необходимо Съюзът да може да продължи едностранно с разпределението на тарифните квоти, като използваната методология следва да бъде в съответствие с изискванията на член XXVIII от ГАТТ от 1994 г.

 


.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 3848 |12.10.2018 Момчил Неков: Санкции се налагат на компании, които произвеждат храни с двойно качество . 0| 3566 |10.10.2018 Момчил Неков: В новата ОСП трябва да има директни плащания за опрашване, финансово подпомагане за напояването и сериозно внимание към овцевъдството . 1| 3592 |10.10.2018 Над 200 кметове протестират за финансова независимост . 1| 3795 |02.10.2018 Момчил Неков: Време е за общоевропейска стратегия за селските, планинските и отдалечените региони

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads