МОН обяви промените и организацията за матурите през 2026 г.
Новата оценка няма да замени вече издадената дипломна оценка, а ще се вписва в отделен документ и ще може да се използва при кандидатстване във висше училище.
„Зрелостниците и техните семейства трябва да бъдат напълно спокойни за провеждането на предстоящите матури“, заяви образователният министър Георги Вълчев.
Матурите ще се проведат на 20 и 22 май. От МОН напомниха, че учениците трябва да бъдат в училищата поне 30 минути
преди началото на изпита.
Заместник-министърът Таня Панчева обясни, че служебните бележки вече могат да бъдат представяни и в електронен формат.
Министерството обяви и промяна в начина на работа с идентификационните бланки. Досега те се откъсваха от изпитната работа и се поставяха отделно, а след проверката се свързваха с QR код. Сега бланката ще остава част от самата работа, което според МОН ще улесни процедурата.
Заявилите участие в матурата по български език и литература са 53 652 ученици, а за втория държавен зрелостен изпит – 24 381.
Изпитът по БЕЛ ще бъде в три части – две по 60 минути и трета част от 120 минути. Тестовите въпроси с избираем отговор ще се проверяват автоматично, а оценителите ще работят само по задачите със свободен отговор.
Общият брой на държавните зрелостни изпити тази година е 88, а в проверката на работите ще участват и преподаватели от висши училища.
Моля, подкрепете ни.