Мустафа Карадайъ: ”Демократична България” отказа среща с нас, Кирил Петков се държи като монарх
Това обясни лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ пред журналисти.
,,Много политици се упражняват върху темата за съдебната система. Те се фокусират само върху персоните, а не върху реформите. Възложихме темата на експерти, които да подготвят съответни промени, като се вземат предвид всички политически говорения, какви идеи за реформи в съдебната система да се вземат предвид решенията и мотивите на Европейския съд по правата на човека, да се вземат препоръките на Венецианската комисия, да се вземат и препоръките на Европейската комисия – на база на всичките тези неща да се направят проект за промени на Конституцията по начин, по който да не се засяга полето на Великото народно събрание (ВНС), а само чрез Народното събрание, защото ако отидем във ВНС, то изобщо не е много сигурно дали изобщо ще се осъществи такава реформа'', прогнозира Карадайъ.
Като резултат от срещите сме единодушни, че ако трябва да правим промени в съдебната система, трябва да търсим промени и в Конституцията, както и да гледаме като реформите не като смяна на персоните, а като необходими и нужни реформи в съдебната система, поясни лидерът на ДПС.
Той коментира и темата с главния прокурор. ,,Преразглеждаме въпроса с правомощията на главния прокурор. Надзора на законност се прехвърля на съответните по-горни инстанции на прокуратурата, а не на главния прокурор. В полето на главния прокурор оставяме методическите указания за уеднаквяване практиките между различните съдилища и различните прокуратури. Това са тълкувателните решения на ВАС'', посочи той.
Карадайъ посочи защо ДПС са отказали да участват във Временната комисия за промени в Конституцията. По думите му не може без конкретни законодателни предложения да се прави такава комисия. ,,Ние сме си написали домашното, седнали сме, повикали сме експертите, влезли сме в разговори с другите парламентарни групи, търсим съгласие около темите, които и те биха предложили. Има и постоянна комисия в НС, а сега ще има и временна. Всеки си пише с домашното, излиза с равнопоставени идеи и търси решението на въпроси'', разясни той.
Карадайъ отправи и критики към премиера Петков. Премиерът щеше да решава проблемите с бедствията на хората, досега нито една стотинка не е изплатена. Общини, болници и детски градини не могат да си платят сметките за ток. Премиерът щял да им праща проверки, а не да съдейства и помага. Те бедствията минаха. С частни средства си оправиха пътищата. Проблемът след бедствията не е решен нито с пътищата, нито с подпорните стени. Вместо да се решат проблемите на хората, той ще им праща проверки. Той става рецидивист в нарушаването на Конституцията, защото има разделение на властите. Има кой да арестува и да съди. Това не влиза в компетенциите на премиера. С изявленията си се опитва да се държи малко като монарх, посочи Карадайъ.
Моля, подкрепете ни.