МВФ за България: Слаб растеж, силна безработица
Заключенията на фонда бяха представени на пресконференция днес от ръководителя на мисията за България Катрина Пърфийлд, предаде КРОСС.
Нашите прогнози са реалният растеж на БВП да достигне 1% през 2012 г. благодарение на по-силното вътрешно търсене, вследствие усвояването на структурните фондове на ЕС, каза Пърфийлд. През 2013 г. от МВФ очакват икономически растеж от 1,5%, тъй като износът бележи тенденция на възстановяване.
Средногодишната инфлация през 2012 г. се очаква да достигне 2,5% като следствие от по-високите цени на храните и горивата. Бюджетният дефицит на касова основа за 2012 г. се очаква да спадне до 1,25% от БВП, с което ще се постигне значителен напредък за постигане на целта за балансиран бюджет през 2015 г. , посочи Пърфийлд.
Според МВФ залагането на непроменен бюджетен дефицит за 2013 г. ще запази доверието към страната, което ще доведе до по-ниска доходност по държавния дълг. Заключенията на МВФ са, че в рамките на заложения строг бюджетен дефицит ще е необходимо да се устоява на натиска за повишаване на заплатите. Според представителите на фонда всяко преизпълнение на приходите трябва да се използва за увеличаване на фискалния резерв предвид временния ефект от емисията на еврооблигации, емитирана през юли тази година.
Според МВФ банковата система у нас е стабилна, но за нея е предизвикателство слабия икономически растеж. Общата капиталова адекватност на банките е 16,7% и превишава изисквания задължителен минимум от 12%. Силното нарастване на депозитите и намаленото търсене на кредити са увеличили ликвидните буфери и са намалили външното финансиране.
Необслужваните кредити на брутна основа продължават да се увеличават, достигайки до 16,9% от всички кредити по данни от юни 2012 г., посочват от фонда. Препоръките в тази връзка са банките да решават активно проблемите с необслужваните кредити като ги преструктурират, освобождават се от активи, напълно или частично да отписват вземания при строг контрол от БНБ.
Моля, подкрепете ни.