Началниците отвън ще ни посъветват да съставим правителство, смята проф. Киров
Това коментира пред bTV бившият конституционен съдия и преподавател по конституционно право проф. Пламен Киров.
„Полезен ход нашите политици нямат. Ще им бъде обяснено, че ако искат средства от фондовете за възстановяване, трябва да има правителство. Все пак трябва да се гласува бюджет за следващата година“, смята той.
Според него причината за ниската избирателна активност е, че политиците не представят на избирателите си решение на кризите - галопиращата инфлация, войната в Украйна.
„Ако оприличим избирателната система на двигател с вътрешно горене, то гласовете на избирателите са горивото, което се подава на двигателя, а той не би могъл да работи без гориво“, каза проф. Киров.
Според него е учудващо, че Централната избирателна комисия не съобщава до момента каква е избирателната активност.
„ЦИК изчисли изборните резултати, но комисията не може да каже каква е избирателната активност. Първото нещо, което трябваше да бъде подадено, е тя. Най-вероятно се знае каква е тя, но не се подават данните“, коментира той.
„В Изборния кодекс е предвидено, че имаме 7 дни, в които трябва да се обявят крайните резултати. След това трябва да се публикуват в Държавен вестник и в рамките на месец президентът да свика новото Народно събрание. След провеждането на първото заседание държавният глава може да започне консултации с партиите за формиране на правителство“, обясни още експертът.
„Избирателите не са изморени от избори, а от това, че партиите не дават решения на кризите. Българските партии не можаха да разберат какви са политическите програми“, добави той.
Моля, подкрепете ни.