Над 300 души все още борят затихващия огън на Витоша
Това е резерват и оттук нататък не трябва да се предприема нищо. Да се остави всичко, както се е случило. Нито залесяване, нито извозване на дървесина, смята Арангелов от Парк Витоша. Всичко щяло да се възстанови по естествен път за 15-20 години.
Работихме много добре с екипите на пожарната, на военните и доброволците, но е добре за такива случаи да има специализирана техника. Може би хеликоптерите бяха най-доброто средство в сегашната ситуация, коментира Арангелов.
В щаба се прецени, че тези самолети, които можеше да дойдат отвън на помощ, няма да свършат повече работа от хеликоптерите. А би било и много скъпо, обясни на свой ред комисар Методиев. Той подчерта специално, че доброволците са били на много високо ниво и са действали себеотрицателно. Също и военните.
Събирахме се в центъра на Бистрица, където ни инструктираха, преди да се качим в планината. Чакахме дълго, имаше лоша комуникация, липсваше информация и това много ни изнервяше, разказа на свой ред доброволецът Цветозар Вълков. По три пъти се качвахме на камиона и три пъти слизахме, допълни Вълков.
Нормално е първо да бъдат изпратени професионалистите, а чак след това доброволците. Това е довело до забавянето. Доброволците не могат да тръгнат с лице към огъня, но съм им много благодарен, коментира комисар Методиев.
До хижа „Физкултурник” имаше военни и хора от общината, които лежаха и буквално люпеха семки. Те не са виновни, но нямаше добра организация. Ние почнахме да правим просеки, а чак след това дойдоха танковете, разказа на свой ред Мирела Заричинова, която е опитна планинарка, участвала доброволно в гасенето на витошкия пожар.
Моля, подкрепете ни.