Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

0| 1101 |20.01.2026 НОВИНИ

Най-силната слънчева буря от 20 г. удари Земята, полярно сияние и над България

.
Небето над град Кула тази нощ
Изключително силна слънчева активност, насочена към Земята, предизвика зрелищни полярни сияния в необичайно южни райони на Европа в нощта срещу понеделник. Космическата буря може да доведе и до временни смущения в сателитните комуникации и GPS системите, съобщават от Space Weather Prediction Center (SWPC) към Националната метеорологична служба на САЩ.
 

Регистрирана е слънчева радиационна буря от ниво S4 по петстепенната скала – едно от най-високите възможни нива. От SWPC определят събитието като най-силната подобна буря за последните над 20 години. Последният път, когато е отчетено ниво S4, е бил през октомври 2003 г., по време на т.нар. „Хелоуински космически бури“, които тогава доведоха до спирания на електрозахранването в Швеция и повреди по трансформатори в Южна Африка, пише CNN.

 

Според експертите основните рискове са за авиацията, космическите полети и сателитните системи. Повишената радиация може да застраши астронавти на ниска околоземна орбита, включително тези на борда на Международната космическа станция, както и пътници на самолети, летящи по полярни маршрути. Заради това SWPC е уведомил авиокомпании, NASA, Федералната авиационна администрация и други ключови институции.







Полярно сияние над Европа и България


Най-видимият ефект за хората на Земята обаче се оказа полярното сияние. Заради мощната геомагнитна буря светлинният феномен беше наблюдаван над голяма част от Европа. Най-впечатляващи кадри дойдоха от северноевропейските държави и Скандинавия, но сиянието беше забелязано и в Централна, а на места дори в Южна Европа.

 

През изминалата нощ полярно сияние беше наблюдавано и над България. Снимки от Кула, Шумен, Плевен, Мездра показват червеникавия спектър на явлението, рядко видим на нашите географски ширини. Подобни наблюдения бяха докладвани и от други части на страната, макар и с по-слаба интензивност.

 

Какво причинява явлението


Причината за „цветната“ нощ е мощно изхвърляне на плазма и магнитни полета от Слънцето – т.нар. коронално изхвърляне на маса. То е било предизвикано от силно слънчево изригване от клас X – най-интензивната категория. Когато тези заредени частици достигнат магнитното поле на Земята, те взаимодействат с газовете в атмосферата и създават характерните светлини на северното и южното сияние.

 

Според учените активният слънчев регион, от който е тръгнала бурята, остава нестабилен и е възможно в следващите дни да има нови изригвания, които да доведат до допълнителни геомагнитни смущения.

 

Слънчевата буря се очаква да продължи и през следващите часове, което означава, че при подходящи условия – ясно небе и слабо светлинно замърсяване – полярното сияние може отново да бъде видимо, включително и от части на България.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2399 |09.01.2026 Магнитни бури ни влияят няколко дни . 0| 11333 |03.12.2025 Геомагнитни бури достигат България: Kакво да очакваме . 2| 2794 |18.09.2025 Слънцето се събужда: Учени предупреждават за нови магнитни бури . 0| 7271 |25.03.2025 Геомагнитни бури над България след мощно слънчево изригване

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads