Най-скъпото перо в света е продадено на търг
Перото, за което първоначално се очакваше да достигне до 3 000 долара, счупи предишния рекорд, който беше за перо от същия вид, с 450 %, съобщиха от аукционната къща Webb's.
Птицата хуя е свещена за народа маори. Техните пера често са били носени като украшения за глава от вождовете и техните семейства, а също така са били подарявани или търгувани.
Последното потвърдено наблюдение на птицата е през 1907 г., но според Музея на Нова Зеландия двадесет до тридесет години след това се съобщава за непотвърдени наблюдения.
Хуя е била малка пойна птица от семейството на ваталите в Нова Зеландия и е била известна със способностите си да скача и красивото си оперение, което се отличава с белия връх по края.
Перото, продадено в понеделник, е било "в чудесно състояние" - казва Лия Морис, ръководител на отдел "Декоративни изкуства" в аукционна къща Webb's.
"То все още има своя много характерен блясък и няма никакви повреди от насекоми", казва тя пред Би Би Си. Тя добавя, че аукционната къща е рамкирала предмета зад UV защитно стъкло и с архивна хартия, което означава, че той ще има "наистина дълъг живот".
Перото е регистрирано като taonga tūturu в рамките на система за защита на предмети, изработени от маори. Само колекционери, които са имали лиценз в системата, са имали право да го закупят и то не може да напусне страната без разрешение от Министерството на културата и културното наследство.
Големият интерес и ентусиазъм от страна на новозеландците също помогнаха за повишаване на цената, според г-жа Морис. "Имаме рекорден брой хора, които виждат как да станат регистрирани колекционери", казва тя. "В Нова Зеландия сме толкова загрижени за грижата за земята, за околната среда и за нашата флора и фауна."
"И мисля, че може би защото тази птица вече е изчезнала, ще погледнем към други птици в Нова Зеландия и ще кажем, че не искаме това да се случи отново", добавя тя.
В миналото перата на хуя са били знак за статус на маорите. Още преди пристигането на европейците видът е бил рядка птица, но след като придобива популярност сред дошлите в Нова Зеландия, става мишена за колекционери и търговци на мода, което води до изчезването му, според Музея на Нова Зеландия.
Моля, подкрепете ни.