Реклама / Ads
3| 3497 |12.01.2025 НОВИНИ

Нефтеният разлив в Керченския пролив продължава да се разпространява

.
Източник: МОСВ
Русия сформира спешна работна група, тъй като нефтеният разлив в Керченския пролив продължава да се разпространява. Това съобщи Асошиейтед прес. Оперативната група за извънредни ситуации пристигна в руския Краснодарски регион.
 

Работната група, включваща министъра на извънредните ситуации Александър Куренков, беше създадена, след като руският президент Владимир Путин скастри местните властите за несправянето със ситуацията.

Куренков отбеляза, че най-тежка е ситуацията край пристанището Таман в Краснодарския край, където продължава да изтича мазут в морето от повредената част на танкера "Волгонефт-239". Министерството на извънредните ситуации съобщи, че над 155 000 тона замърсен пясък и пръст са били събрани.

 

Властите в Крим обявиха извънредна ситуация в региона миналия уикенд, след като петрол бе открит на брега на Севастопол, най-големият град на полуострова, на около 250 километра от Керченския пролив.

Говорителят на украинското външно министерство Георгий Тихий обвини Русия, че е започнала да демонстрира загриженост едва след като мащабът на бедствието е станал твърде голям, за да прикрият ужасните последици от него.







Керченският проток е важен глобален морски маршрут, осигуряващ преминаване от вътрешността на Азовско море към Черно море.

 

Припомняме, че нефтът се разля от два остарели танкера, ударени от буря на 15 декември в Керченския проток. Хиляди спасители и доброволци работят по почистването на замърсения пясък и почва от двете страни на Керченския проток. Екологични групи съобщават за смърт на делфини, други морски бозайници и птици.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 5| 2913 |07.05.2025 Още не е ясно руски "братски" мазут ли има по морето ни . 5| 3128 |20.12.2024 Служебният екоминистър: Няма пряка опасност за България след руския нефтен разлив в Керченския проток . 1| 3555 |17.12.2024 Няма риск за Българското Черноморие, след като стари руски кораби разляха хиляди тонове мазут в морето . 3| 2978 |16.12.2024 МОСВ: Няма риск значимо петролно замърсяване да достигне западната част на Черно море

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads