Неофит се срещна с US посланичката преди да си иде
"Високо ценя престоя си в България и всеки досег с Ваше Светейшество. Срещите с Вас и с клириците на БПЦ са били винаги сърдечни и обогатяващи ме и ще оставят неизличим спомен в мен", е заявила посланик Рийс. "Ще се радваме да Ви виждаме и занапред и да пазим добрите си отношения", е заявил в отговор българският патриарх.
Той е допълнил, че много българи живеят и се трудят в Америка и е благодарил на американците и на тяхната държава за подкрепата и всичко, което правят, за да се чувстват те добре приети в САЩ. Като е посочила, че религията е етичен компас за хората и че религиозните свободи са сред най-важните човешки свободи, посланик Рийс е изразила задоволството си от мирното съжителство, на което е станала свидетел в България, между хора с различна религия.
Тя е подчертала, че несъмнено решаваща роля за това има БПЦ, като неразривно свързана с историята и настоящето на българския народ. "Стараем се да следваме повелите на Христа да живеем в мир с всички човеци и да обичаме ближните като себе си, и тези евангелски истини, дълбоко вкоренени в душите на българите са основата на нашата пословична толерантност и мирно съжителство с всички", е заявил патриархът.
Според посланик Рийс "заслугата на БПЦ и България за спасяването на българските евреи трябва да бъде широко популяризирана в САЩ и навсякъде по света, защото е изключително достоен пример на мъжество и човечност, на който трябва да се стремим да подражаваме".
Възхищавам се от хуманността и куража на българите. Това е страница от историята ви, с която трябва да се гордеете, е заявила Марси Рийс. Тя е изразила и възхищението си от впечатляващото историческо и културно богатство на България и е казала, че възнамерява да направи необходимото за популяризирането на България в Америка и за увеличаване на туристите от САЩ. В края на срещата патриарх Неофит е благопожелал на Марси Рийс да осъществи добрите си намерения и да сбъдне съкровените си желания.
Моля, подкрепете ни.