Няма етническо напрежение в Кърджали, твърдят жители на града
Сегашният президент Георги Първанов всъщност е първият, който се намесил пряко в местни избори и повлиял на вота. Това станало през 1999 година на изборите за кмет. Различните политически сили в града тогава създават коалиция „НИЕ", която издига кандидатурата на Румен Димитров. БСП отказва участие в обединението и номинира своя лидер Милко Багдасаров. ДПС пък разчита на Расим Мусса. След първия тур най-много гласове получава Мусса, но не постига нужните 50 плюс един процента и се отива на балотаж.
Точно в този момент тогавашният председател на БСП Георги Първанов праща писмо до общинското ръководство на социалистите в Кържали, с което им нарежда на втория тур да гласуват за кандидата на ДПС. Така и става. Това всъщност бе разцепване на българския вот, за което днес БСП мълчи и пази тайната за онази депеша от „Позитано" 20.
Червените в града смятат, че са били изтъргувани българските интереси и на последните парламентарни избори. Тогава водачът на червената листа в Кърджали Стефан Данаилов тържествено даде дума, че ако не влезе депутат на левицата от региона, ще подаде оставка. Вместо това стана министър и забрави обещанието си, коментират местни хора.
На 8 юли около 30 политически формирования в Кърджали ще подпишат споразумение за издигане на общ кандидат за кмет. Ще предложим алтернатива на досегашното управление на ДПС, заяви лидерът на АТАКА Волен Сидеров. В коалицията този път се включва и БСП. Това заяви лидерът на социалистите в града Милко Багдасаров. Той смята, че от ръководството в София ще оценят правилно обстановката и няма да попречат на тези стъпки.
ГЕРБ засега остава извън това обединение. Бойко Борисов е категоричен, че ще имат своя кандидатура в Кърджали, както и в другите „смесени" райони. "ФН"
Моля, подкрепете ни.