Няма живи, за да разкажат: Русия хвърля като пушечно месо пияни новобранци и тежки престъпници
Считани за трета ръка хора, членовете на отряда често са оставяни да умират на фронта без медицинска помощ. От Кремъл отказват да коментират. Руските държавни медии потвърждават съществуването на Storm-Z, съобщават за участието им в тежки битки, за награждаването на някои от членовете на отряда с медали за храброст, но няма информация за това как се формира Storm-Z или какви са загубите, които понася отряда.
Частите Storm-Z са под прякото командване на министерството на отбраната, за разклика от наемническата група Вагнер, която беше разпусната след бунта на Евгений Пригожин през юни месец.
Наказателните отряди, всеки от около 100-150 души, обикновено са изпращани в най-откритите части на фронта и често търпят тежки загуби, споделят запознати пред "Ройтерс". Близки на бойците в отряда, както и оцелели войници, разказват, че това са били най-кошмарните битки. Един от тях разказва, че едва 15 души от отряда са били убити или ранени в боевете край Бахмут през юни.
В отряд Storm-Z се изпращат освен хванати пияни или дрогирани редови войници, така и затворници с обещания за помилване. В редиците има и редовни войници, наказвани заради дисциплинарни нарушения. Според руското законодателство за военната дисциплина войник може да бъде преместен в наказателна част само ако е осъден от военен съд. Отрядите Storm-Z са полезни за руското министерство на отбраната, защото могат да бъдат разгърнати като разходна пехота.
Въпреки че руското министерство на отбраната никога не е признавало създаването на единици Storm-Z, първите доклади за тяхното съществуване се появиха през април, когато Институтът за изследване на войната цитира изтекъл в публичното пространство руски военен доклад. Броят на членовете на отряда остава неясен. Според оценки на "Ройтерс" обаче вероятно става дума за няколкостотин бойци, които в момента се намират на фронта.
Включването в Storm-Z е примамливо и заради обещанията за висока заплата, която се дава на бойците - 200 хил. рубли месечно. На практика обаче войниците са получавали приблизително половината от тази сума.
Това не е първият път в историята, когато военнопрестъпници са били вербувани в подобни формирования на фронта. През 1942 г., когато Червената армия се оттегля от нацисткото настъпление, съветският лидер Йосиф Сталин заповядва войниците, които са изпаднали в паника или са напуснали постовете си, в "наказателни батальони", разположени в най-опасните части на фронта.
Правителството на Украйна каза, че също освобождава някои затворници, ако се съгласят да се бият във войната.
превод и редакция: ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.