Няма връщане назад с е-рецептите. Какво се промени за 3 седмици?
Хаосът с електронните рецепти дойде през октомври, след като хартиената рецепта отпадна и се оказа, че в аптеките липсват голяма част от медикаментите, а системата не позволява генерична замяна.
Хиляди хора бяха върнати при личните си лекари. Идеята за въвеждането й на практика бе да се ограничи безконтролното изписване на антибиотици и други лекарства и лекарите да бъдат сигурни, че пациентите им получават точното лекарство, което е изписано в рецептата. Вместо това обаче се стигна до обвинения в черен пазар и фармацевтична мафия.
Пред БНТ Гетов заяви, че само за трите седмици, откакто е въведена е-рецептата, сравнено със същия период на миналата година, употребата на антибиотици е намаляла с около 1/3.
Вчера министерството на здравеопазването забрани износа на инсулинови и други медикаменти, за да се попречи на недостига. По думите на Гетов в момента на пазара липсва само един вид инсулин. Забраната ще важи само за около 8 седмици - до Нова година.
От Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) не смятат, че заповедта за забрана на износа на антибиотици и лекарства за диабет ще разреши изцяло проблема с липсата на медикаменти.
“С въвеждането на мярката би трябвало да има повече лекарства за българските граждани, но ще видим до какво ще доведе това. Все още не е решен въпросът с това аптеките да намират лекарства в складовете, за да могат да доставят нужното на своите пациенти“, каза пред bTV председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.
По думите му не е ясно каква е реалната нужда от лекарствен продукт. Според него все още има лекарства, които са забранени за износ, но се намират трудно. Възможно е да се намали и вноса към страната.
Моля, подкрепете ни.