Никола Кицевски: От 30 години отношенията между България и РСМ се влошават съвсем съзнателно
"От една страна това се прави абсолютно съзнателно от голяма част от управляващите поредните правителства в Македония, не от всички, разбира се.
От друга страна - от т.нар. български патриоти, които с действията си вместо да допринасят за интереса на България, те само подкопават позициите на нашата страна и допринасят също за влошаването на тези отношения".
За честването на Илинденско-Преображенското въстание, той изказа мнение, че отбелязването на този ден трябва да става съвместно от двете държави. "И президентът, и премиерът присъстваха и изнесоха речи.
И в двете речи те не се притесниха да посочат историческата истина, което веднага ще предизвика ответната реакция", посочи той.
"Вчера беше поставен въпросът от сръбска страна за сръбско малцинство в България. Това са неща, които някак ги пропускат управляващите у нас и специално тези, които се занимават с външната ни политика", подчерта Кицевски в интервю за предаването "12+4".
"Колкото повече се приближаваме към нашите политици, толкова повече виждам приказване на думи и толкова повече пълна незаинтересованост от това, което ще се случи, и пълно безхаберие и некадърност от това, което трябва да постигнем - като започнем от този договор за добросъседство и сътрудничество, който беше подписан, който беше изнуден и който е съставен доста некомпетентно от наша страна без конкретни изисквания и без да се поемат някакви ангажименти и най-вече без механизми за това тези ангажименти да влязат в сила, като минем през нашето поведение при кандидатстването на Македония за ЕС.
Сега от македонска страна казват - ние не искаме да ни се поставят повече условия, а България казва "Ние няма да поставяме повече условия, само това е условието - българите да бъдат вписани в Конституцията като един от държавотворните народи в Северна Македония.
Не е това условието. Дали ще бъдеш вписан в някакъв документ или не, това не означава, че ще бъдат спазвани правата на българите", коментира журналистът.
По думите му на хората, които участат в историческата комисия от македонска страна, им се плаща, за да фалшифицират историята:
"Тяхната кариера зависи от това колко по-добре ще фалшифицират историята".
Според него трябва да бъде издигнато ново искане - за отваряне на досиетата на югославската тайна полиция и УДБА.
"Не е нужно да се отварят досиетата, както при нас, до 1989 г., достатъчно е до 1953 1955 г. и във всички тези досиета ще се види, че всички, които са преследвани, са преследвани заради това, че са били българи.
Това трябва да е първо част от разговора между България и ЕС, защото за да може България да кандидатства в ЕС и НАТО, това беше едно от негласните условия и България за добре или зле го изпълни.
Такова условие ЕС не е поставял към Скопие или САЩ. Това условие го няма в досегашната ни преговорна рамка. Много биха се притеснили някои политици или наследници на български политици, особено от квотата на т.нар. русофили. Има много неща, които ще се разкрият".
Според него е достатъчно този въпрос да се постави към присъединяването на Сърбия.
Кицевски посочи сегашният интерес на България:
"Да се съхрани историята такава, каквато е. Второ - да имаме една добросъседска държава, каквато нямаме - тази нация в момента се изгражда единствено на антибългарска основа".
Никола Кицевски е редактор на книгата на баща си Димитър Кицевски "Македония под игото. Поменик на мъчениците". По думите му раната "Македония" може да бъде затворена със смяна на поколенията и смяна на "господстващата върхушка в Скопие, която е тотално зависима от Белград".
Моля, подкрепете ни.