По-ниски заплати заради кризата
Бизнесът не само в чужбина, но и у нас все по-усилено насочва вниманието си към замразяване на заплатите. В повечето заподноевропейски страни и САЩ това се отнася за висшия мениджърски персонал. В България тенденцията за намаляване на възнагражденията е не във висшия ръководен кадър, а сред работещите в дадено предприятие или фирма. Според изследване на Българската стопанска камара за периода 2000-2005 г. ръстът на доходите е изпреварил значително производителността на труда, като този дисбаланс е повлиял и на инфлацията.
В повечето случаи гледаме кой колко получава в Европа, а не виждаме какво произвеждаме, коментират наши бизнесмени. Никой обаче не отрича ниското ниво на заплатите в България и тяхното постепенно увеличаване, тъй като стандартът на живот у нас е най-ниският сред всички страни на ЕС. Сега в условията на глобална финансова и вече икономическа криза ръстът на доходите в реалния сектор ще се движи в обратна посока.
По последни данни на Националния статистически институт до третото тримесечие на тази година средната заплата се е увеличила от 484 лв. на 523 лв. В обществения сектор средният размер на възнагражденията е 646 лв. В частния сектор обаче средната заплата за третото тримесечие на 2008 г. е 481 лв., отчита официалната статистика.
Миналата година работодателите и синдикатите се договориха заплатите в реалната икономика през 2008 г. да се увеличат с 14.8 на сто. Експертите обаче прогнозират, че през следващите няколко месеца заради влиянието на финансовата криза ще има осезаемо разместване на пазара на труда. Миналата седмица за пръв път от началото на годината Агенцията по заетостта отчете макар и минимално повишаване на безработицата. За пръв път от години заплатите вече няма да растат с обичайните темпове от 15-20 на сто, с който нарастваха през последните години, твърдят анализаторите на трудовия пазар.
Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.