Реклама / Ads
11| 2292 |30.06.2025 НОВИНИ

Нова атомна ера в Европа? Германия рисува карта без САЩ

.
Германия все по-настойчиво загатва за възможна промяна в стратегическия баланс на континента – и то по линия, която досега се смяташе за табу. Лидерът на парламентарната група на Християндемократическия съюз (ХДС) Йенс Шпан призова за създаване на европейски ядрен чадър, независим от САЩ, и предупреди, че без такова възпиране Европа рискува да остане „пешка в глобалната политика“.
 

„Трябва да започнем дебат за независим европейски ядрен чадър – и това може да се случи само под германско лидерство“, заяви Шпан пред вестник Welt. Според него, ако една държава не разполага със средства за възпиране, „тя става безгласна буква на световната сцена“.

 

Изявлението е още по-показателно на фона на публичната подкрепа на канцлера Фридрих Мерц към НАТО и трансатлантическата сигурност. Очевидно обаче консерваторите вече мислят в режим на план Б – свят, в който Вашингтон може да не е така ангажиран със сигурността на Стария континент.

 

В интервюто си Шпан заявява, че разполагането на американски ядрени оръжия в Германия не е достатъчно в дългосрочен план. Според него Берлин и Европа трябва да обсъдят участие в ядрените арсенали на Франция и Великобритания, а защо не и създаване на съвместна европейска способност. „Ще струва скъпо – но ако искаш защита, трябва да си готов да платиш“, отбелязва той.

 

Шпан дори предлага „ротационна отговорност“ за ядрено възпиране между страните членки – идея, която мнозина експерти нарекоха наивна и политически нереалистична, особено на фона на липсата на ядрено въоръжение и политическа воля в Германия.

 

Според Стефани Бабст, бивш зам.-генерален секретар на НАТО, подобни идеи „игнорират реалността“. В интервю за общественото радио тя коментира:


„Франция и Великобритания със сигурност не чакат Германия най-накрая да им позволи да въртят ядрените си оръжия наоколо.“

 

Междувременно идеята за „европейска атомна самостоятелност“ вече намира почва и в по-широки политически кръгове. Още през февруари канцлерът Мерц заяви, че Берлин трябва да обсъди с Париж и Лондон възможността за споделена ядрена сигурност – макар и не непременно в посока създаване на собствен арсенал.

 

Всичко това се случва на фона на глобална несигурност и отслабващо доверие в трансатлантическата ос, особено с наближаването на изборите в САЩ и потенциална промяна на курса във Вашингтон.

 

Въпросът обаче остава: готова ли е Европа – и особено Германия – да носи отговорността, разходите и рисковете на собствен ядрен чадър? Засега отговорът е по-скоро политическа сянка, отколкото ядрена светлина.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2152 |30.06.2025 Над 30 арестувани на прайда в Истанбул този уикенд . 1| 4258 |30.06.2025 ChatGPT уволни бъдещето: Изкуственият интелект изтрива входа към кариерата . 6| 2182 |30.06.2025 Орбан: „ЕС организира отвратителния гей парад в Будапеща“ . 0| 2270 |30.06.2025 Празникът на розата през погледа на Европа: El País разказва за Казанлък

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads