Реклама / Ads
2| 4224 |31.12.2020 НОВИНИ

Нова година в България и по света

.
Новата 2021 година чука на вратата! Как посрещат новата година в България и по света? Пандемията ще помрачи ли новогодишната приказка?
 

След посрещането на Нова година в първия януарски ден в България се чества Васильовден. На този празник традиционно се приготвя пача. Консумира се под формата на супа, ако е топла, или желирана, ако е студена. Приготвя се от свински крака, опашка, уши, глава и подправки, разбира се. Трапезата на първия ден от новата година трябва да бъде обилна и разнообразна, за да бъде такава и през цялата година.

 

Сурвачки


.

В първия ден от новата година по къщите обикалят сурвакари, които поздравяват домакините и наричат за здраве и берекет. По тази причина денят се нарича още Сурваки. Новогодишното сурвакане се счита за продължение на коледарските благословии, които се отправят от коледарите.

 

Сурвачките традиционно са изработени от дрен, защото се счита за най-здравото дърво. Украсява се с различни неща, като традиционно се поставят нанизи от пуканки, разноцветни вълнени конци, сушени плодове и монети. Макар сега да може да се открият различни нововъведения в изработката на сурвачките, в миналото са правени от подръчни средства. Ето защо вълнените конци са били широко достъпни – повечето хора са отглеждали животни, сушените плодове са правени в домашни условия. Сурвачката задължително се оформя във вид на буквата Ф, като ако избраната пръчка има повече разклонения, може да се получат и две Ф-та – едно малко и едно голямо.

 

Баница с късмети


.

Спорно е наличието на баницата с късмети на трапезата. В някои региони късмети се поставят в баницата на Бъдни вечер. На други места за Бъдни вечер се приготвя само питка с пара, а на самата Нова година се прави баница с късмети. В различните краища на страната се приготвят различни видове баница – с праз, със сирене, с кисело зеле и т.н. Може да я направите както ви харесва на вас, важното е да се спази традицията.

 

Храната

 

На някои места е прието да се прави капама, на други – да има местни ястия на новогодишната трапеза. Задължително е обаче храната да бъде блажна, тъй като коледите пости свършват на Бъдни вечер и след това вече консумацията на месо е разрешена. На трапезата, която се сервира в навечерието на Нова година, трябва да има и орехи. Това поне казва традицията. Според това дали ядката на ореха е здрава и хубава или гнила, а черупката празна, се гадае каква ще бъде настъпващата година за семейство.

Шампанско и часовник, отброяващ минутите до Нова година

 

Боклукът

 

Традицията повелява на първи януари да не изхвърляте боклука. Иначе ще изхвърлите късмета си за новата година. И като стана дума за изхвърляне – в никакъв случай в последния ден на старата година и в първия на новата не давайте пари на заем. В противен случай рискувате богатството да излезе от дома ви.

 

Как посрещат Нова година по света?

 

Англия

 

Традицията на Острова повелява първият човек, който влезе в дома след посрещането на Нова година, да бъде млад мъж, с тъмна коса, който да носи подаръци: хляб – за да бъде пълна годината, сол – за да бъде богата и въглища – за да бъде топло. Малко неразбираеми за нас, но подобни поверия в България има за Игнажден, който се отбелязва на 20-ти декември. Според българските традиции, какъвто човек влезе първи на този ден в къщата, такава ще бъде годината. А според още по-стари вярвания, такъв ще бъде полът на бебетата (животните), които ще се родят през годината.

 


.

 

Япония

 

В Страната на изгряващото слънце новата година се нарича Oshogatsu. Това е време, в което се събира цялото семейство. Домът се украсява с природни декорации като цветя, сливи, бамбук, борови клонки, които пък имат своята специална роля и символика в празника. Сливовите клонки са за бързото порастване на японските деца, бамбуковите – за да бъдат японците силни, а боровите – за да живеят дълго.

 

Китай

 

Червеният цвят е смятан за символ на щастието и дома в страната. По време на новогодишните празници вратите се боядисват в червено, използват се фенери в същия цвят, а на децата се раздават опаковани в този цвят подаръци.

 

Испания

 

В страната се счита, че за да имате щастлива и късметлийска година, трябва да изядете 12 гроздови зърна точно в полунощ. Зърната са 12 – по едно за всеки един удар на часовника на полунощ при посрещането на Нова година.

 

Италия

 

Специфично за италианците е да облекат нови дрехи и с тях да посрещнат новата година. Е, немалка част от световния моден бизнес е именно там, така че избор на марки и дрехи – колкото им душа поиска. Та, в новогодишната нощ, освен да се облекат с нови дрехи, италианците си разменят и подаръци, като пакетите трябва да съдържат изненада, която да отправя лично послание към получателя.

 

Австралия

 

Ако не сте почитатели на лютата и студена българска зима, когато именно се пада и Нова година, може да отскочите до Австралия. В страната по това време на годината е точно средата на лятото. По традиция новата година се посреща при Операта в Сидни. Именно Сидни е един от градовете, където милиони хора се стичат, за да се насладят на изключително красивото и популярно по цял свят светлинно шоу, което започва доста по-рано, като грандиозният финал е именно в полунощ на пристанището.

 

Бразилия

 

Освен невероятните партита за посрещането, когато известният плаж Копакабана се пълни с празнуващи, има и специални традиции, с които жителите на тази страна приветстват годината, която идва. В Бразилия е прието в новогодишната нощ да се носят бели дрехи за щастие и мир в годината, която следва. След празненствата с музика, фойерверки и вечеря, бразилците отиват на плажа в полунощ, където прескачат седем вълни, хвърлят цветя в океана, докато палят свещи в пясъка, което представлява древен ритуал, който трябва да им донесе късмет и богатство през следващата година.

 

Германия

 

Германците не могат да си представят новогодишната нощ без фойерверки. Всяка година за фойерверки в Германия се харчат над 100 милиона евро. Традицията в новогодишната нощ да се правят шумни празненства произлиза още от Средновековието, когато хората вървели по улиците на големи шумни тълпи, за да разпръснат злите духове. Трапезата за най-лудата нощ е символична: супа или печено свинско са символ на благополучие, а рибата означава добро бъдеще, защото винаги плува напред.

 

Австрия

 

За Нова година австрийците подготвят празничен обяд с печено като символ на щастие и благополучие. За десерт има сладолед от мента във форма на детелина с четири листа. Това са основни условия за осигуряване на късмет през новата година.

 

САЩ

 

Подаряването на целувка в полунощ в Америка произхожда от маскарада - традиция, която идва от миналото. Според традицията, маските символизират злите духове от старата година, а целувката представлява пречистване през новата година. В САЩ много общности гледат на гъбите и на черния боб като на символи за щастие и поради това се считат за традиционна коледна вечеря на трапезата.

В някои страни по света се смята, че всичко, което е във формата на пръстен носи късмет, защото символизира пълен кръг, т.е. край на един цикъл. Затова холандците ядат понички за Нова година. Те смятат, че кръглите понички носят късмет през Новата година.


.

Норвегия

 

Норвежците за новата година приготвят пудинг от ориз, а в самия пудинг крият един бадем. Пудинът се сервира в голяма чиния, откъдето се сервира в купички и се смята, че човекът, на който се падне бадемът ще получи щастие и богатство.

В Новогодишната нощ датчаните обикалят с много счупени чинии, които оставят на прага на домовете на приятели. Старите чинии се съхраняват цяла година и в полунощ се изхвърлят пред входната врата на приятели. Многото счупени чинии символизират много приятели и се считат за обществено богатство.

 

Куба

 

Кубинската традиция пък изисква в новогодишната нощ да се изядат 12 портокала, които са символ на 12-те месеца в годината, а спазването на този обичай носи късмет.


Дали коронавирусът е ограничил традиите в България и по света, ще разберем след празниците.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 3377 |31.12.2020 България е готова с първите две пратки в помощ на Хърватия . 20| 5721 |31.12.2020 Николай Милчев: Годината я нямаше, защото я нямаше Родината ни! . 0| 3388 |31.12.2020 Планирани прекъсвания на електрозахранването на територията Западна България за периода 04-08.01.2021 г. . 17| 3460 |31.12.2020 Корнелия Нинова: През Новата година най-важни са надеждата, промяната, сигурността и справедливостта

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads