Новата жп карта на България: Какво се променя за пътниците
Новият график за движение на „БДЖ – Пътнически превози“ влиза в сила на 14 декември 2025 г. Повечето разписания в страната се запазват, а там, където има промени, те целят по-добро обслужване между населените места и по-удобни връзки в натоварените направления.
Графикът е съгласуван с областните и общинските администрации, а проектът му беше публикуван за обществено обсъждане още през септември. Така пътниците имаха време да изпратят предложения, голяма част от които са отразени в окончателния вариант. Част от корекциите отразяват и нуждата от оптимално използване на подвижния състав, както и текущите ремонти по железопътната инфраструктура.
През 2026 г. обемът на превозите остава непроменен. Планирани са 518 влака: 79 бързи (два от тях само през летния сезон), 117 пътнически и 322 крайградски, част от които се движат в определени дни от седмицата.
С новото разписание се съкращава времето за пътуване по направленията София – Бургас, София – Варна, Пловдив – Варна и други. Това става възможно благодарение на възстановените линии през Чирпан, които заменят дългото заобикаляне през Димитровград, налагано заради ремонтни дейности.
Запазва се движението на бързите влакове по Подбалканската линия със значително намалено времепътуване и удобни връзки към Велико Търново и Русе. Остават и сутрешните директни влакове Русе – София и Русе – Пловдив с удобни следобедни връщания. Запазeнa e и възможността за еднодневни пътувания към Хасково, Кърджали, Момчилград и туристическите зони около язовир „Студен кладенец“.
Подобрява се обслужването в района на Ловеч и Троян чрез възстановения следобеден влак, както и по линията Пловдив – Асеновград чрез намаляване на прекачванията в гара Крумово. Теснолинейката също получава по-удобно разписание с по-късно тръгване на нощния влак.
Възстановява се директната връзка Пловдив – Велико Търново – Русе чрез прекачване в гара Михайлово, както и маршрутът Варна – Враца, който през 2025 г. достигаше само до Мездра.
Новият график включва и осем международни бързи влака. Запазват се линиите към Турция с нощния влак София – Халкали – София, както и директните вагони към Букурещ през лятото. Връзките с Румъния се осъществяват още през Русе, Видин и Крайова.
Разписанието е съобразено и с предстоящите модернизации на Централна гара София и гара Пловдив, както и с планираните ремонти на жп инфраструктурата, които временно ограничават пропускателната способност в някои участъци.
Подробна информация за новия график може да бъде получена на гишетата „Информация“, билетните каси, на телефон 02/931 11 11 и на сайта на БДЖ.
Моля, подкрепете ни.