2|
4958
|08.05.2010
НОВИНИ
Новият закон за горите предвижда независим контрол
Новият закон за горите, който се очаква да влезе в Министерски съвет до края на месеца, разделя контролната от икономическата дейност в горите, заяви заместник-министърът на земеделието и храните Георги Костов пред “Фокус”.
Със законопроекта за първи път е предвидено контролът да се извършва от абсолютно независим държавен орган на бюджетна издръжка – Държавна горска инспекция, която ще има според закона, представителство във всички области на страната, без София – град.
„Ще има 27 областни инспекции по горите. В тях ще работят инспектори, които по места ще контролират приложението на Закона за горите на място независимо каква е собствеността – държавна, частна или общинска. Всички ще бъдат равни пред контролния орган”, поясни зам.-министър Костов.
Икономическите функции на частните и общинските гори ще зависят от собствениците, които ще могат да наемат лесовъди на частна практика.
Идеята за държавните горски стопанства е пък да бъдат обединени в няколко горски предприятия.
„Нашето предложение, което за момента е спорно, е дали да има шест държавни горски предприятия или само едно. Ако бъде едно предприятие, то ще съсредоточи цялата държавна горска собственост, която е 76 % от всички гори на територията на страната. Идеята на закона обаче е да има децентрализация. Моето виждане е да има да има шест държавни горски предприятия, в шестте икономически области на страната”, обясни зам.-министърът.
Сегашните държавни горски стопанства ще бъдат преобразувани като клонове на тези предприятия и ще запазят до голяма степен своите автономност и правомощия. Те няма да правят само годишен баланс, който ще се прави от държавното предприятие. Така ще бъде намалена сегашната администрация, а държавното предприятие ще може да инвестира средствата, които акумулира, в едно или друго горско стопанство, т.е. в свой клон, където е необходимо.
Предвидено е държавните горски предприятия да създадат специален фонд за инвестиции в горите, в който ще постъпва процент от продажната цена на дървесината. Към днешна дата, ако се отсече едно дърво, се заплаща тарифна такса, която отива в бюджета и след това бюджетът евентуално връща пари за залесяване. В законопроекта тази тарифна такса ще остава в предприятията – в този фонд. Тези пари няма да могат да се харчат за нищо друго, освен за инвестиция в гората, допълни още Георги Костов.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads