Реклама / Ads
0| 6246 |22.06.2017 НОВИНИ

НЗОК ще задължи лекарите да изписват евтини лекарства със закон

.
Източник: БГНЕС
В опитите си да ограничи непрестанните преразходи за лекарства здравната каса предложи поредната порция мерки, част от които напълно безсмислени. НЗОК ще предложи промяна в Закона за здравното осигуряване, с която лекарите да предписват най-евтиния медикамент от тези, които поема касата.
 

Предложението, прието от надзорния съвет, е в закона да пише, че лекарите "предписват лекарствен продукт с по-голяма разходна ефективност за НЗОК, когато в конкретния случай са налице терапевтични алтернативи, лекарствените продукти са с еднакви или сходни терапевтични показания, информацията за които е съществена за правилното прилагане на продукт".

 

Текст за санкции или поощрения за спазване на новото изискване няма. Идеята е лекарите да избират най-евтиното между различни лекарства, които могат да се прилагат за дадено заболяване. От касата признаха, че няма как да накарат медиците задължително да избират най-ниската цена, още повече че при различните пациенти едно и също лекарство може да има различен ефект. Като се има предвид и че списъкът на препаратите, поемани от касата, се актуализира на всеки две седмици, е малко вероятно лекарите да следят дали не се е появила по-евтина алтернатива и да спазват новия законов текст, пише "Сега".

 

Друга мярка, която тепърва ще предложи надзорният съвет, е централизираното договаряне на онколекарствата в болниците. "Единият вариант е лекарствата да бъдат договаряни централно от Министерството на здравеопазването, другият е да продължи досегашната практика с отстъпките", обясни шефът на НС Кирил Ананиев. Ако се реши онкомедикаментите да се поръчват от МЗ, това ще е връщане към системата допреди няколко години, която беше отменена, а лекарствата - прехвърлени към касата, защото водеше до постоянни липси на препаратите.

 

Здравната каса ще предложи и промяна, която вече веднъж не беше приета заради бурния отпор на лекарския съюз и болниците. За втори път НЗОК ще опита да прокара текст, според който договорът на лечебно заведение може да бъде прекратен, преди да има становище на съда, ако болницата обжалва. "Когато има нарушение по дадена клинична пътека, ние прекратяваме договора по клиничната пътека. Когато обаче стане повторно нарушение, тогава прекратяваме договора с болницата, като в първия случай правомощието е на управителя, а когато става въпрос за прекратяване на договора с болницата, въпросът ще се решава от надзорния съвет", обясни Ананиев.

 

"Ако болницата обжалва в съда, ние си прекратяваме договора, защото сме констатирали конкретно нарушение - неизвършена дейност, но платени разходи", даде пример той. Пациентите, които постъпват за лечение в болница, ще бъдат регистрирани с лична карта, реши надзорният съвет. По този начин се влизаше в болница, преди да се въведе системата за пръстова идентификация, която беше отменена от съда. След решението на ВАС пациентите пак бяха приемани срещу показване на лична карта, но болниците нямаха задължение да я регистрират през електронен четец.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 6330 |21.06.2017 НЗОК отчете бюджетен излишък за 2016 г. . 0| 7445 |20.06.2017 НЗОК с нови правила за отпускане на пари на болниците . 3| 6966 |16.06.2017 Задължителното банково разплащане над 1000 лв. ощетява фирмите и гражданите . 0| 5341 |13.06.2017 Лекарите на протест, ако Касата не приеме исканията им

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads