Реклама / Ads
0| 5218 |02.08.2014 НОВИНИ

"Обади ми се спешно" може да ви излезе 100 лв. на минута

.
Ако откликнете на есемес „Обади ми се спешно“ може да коства на излъгания около 100 лв. на минута. Това разкри адвокат Благовест Йорданов.
 

 

Според статистиката на ведомството 375 телефонни измами са регистрирани от началото на годината до сега у нас, заяви Златка  Падинкова от ГДКП по Нова телевизия.  Тя допъли, че най-вероятно престъпните деяния от този род са повече, но не биха могли да се регистрират, тъй като не всички жертви подават сигнали. Не подават сигнали и хора, които не са се хванали на измамната схема. Затова и разкриваемостта на „ало"-престъпленията е по-ниска.

 

Телефонните измамници използват всякакви поводи, добавя  Падинкова, от природни катаклизми, болести и катастрофи, до актуалния случай с Корпоративна търговска банка (КТБ). Най-популярни са сценариите с блъснат от кола човек, задържан роднина или близък, който се нуждае от хирургична интервенция. Падинкова допълни, че има регистрирани лица с по 400 сим-карти на тяхно име.

Все по-голяма сила набира и друг ти измама, не чрез обаждания, а чрез смс-съобщения. Обикновено измамниците изпращат текстове от типа „Обади ми се спешно" и посочват номер за връзка. Позвъняването обаче може да струва на жертвите до 100 лв. за минута, предупреди адвокат Благовест Йорданов. По думите му, под ударите на измамниците все по-често попадат и хора търсещи работа. Те получават смс от чуждестранен номер с текст „Вие кандидатствате за работа, моля изпратете ни...". Ако човек отвърне на смс-а, получава следващ, с искане за друга, допълнителна информация. „Започва един чат-режим", за който се плаща, допълва Йорданов. Не е ясно обаче каква цена заплащат жертвите за изпращането на тези кратки съобщения. „Когато получите смс или обаждане от такъв чуждестранен номер, категорично го игнорирайте - не отговаряйте нито на позвъняването, нито на смс-а", предупреждава Йорданов.

 

Технологията, по която се осъществяват тези измами, е чрез регистрирането на фирма. Измамниците декларират съвсем стандартна дейност - например, че продават онлайн игра. След което си правят регистрация в някой доставчик на текстови съобщения, които пренасочват обаждания и смс-и на краткия номер на фирмата, и комуникацията започва, обяснява Благовест Йорданов.

 

Падинкова припомни, че по закон наказанието за подобен тип измами е 1 до 6 години затвор. Ако измамата е извършена от група лица, те могат да получат между 1 и 8 години, а ако щетата е с особено големи размери, присъдата може да стигне и до 10 години, поясни експертът от Криминална полиция.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 12| 5008 |01.08.2014 Местан: Не можем да жертваме публичния интерес заради партийни страхове . 10| 4983 |29.07.2014 Скандалният рапорт може да е изнесен без да се отбележи в архива . 35| 5403 |28.07.2014 Мерджанов: ДПС може и да не върне мандата . 18| 5048 |27.07.2014 Ал.Симов: Янаки може да промени морала на БСП

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads