ЕК одобри 336 млн. евро за съдебната ни система
"Тези пари ще помогнат за осъществяване на две от най-важните и неотложни реформи у нас – съдебната и административната. Надявам се средствата да бъдат използвани бързо и целево и да допринесат за дългоочакваните промени в съдебната система и работещо електронно правителство", заяви Кристалина Георгиева.
„С тази програма се демонстрира решителността на България да се справи с предизвикателствата, свързани с ефективността на администрациите при предоставяне на качествени, бързи и достъпни публични услуги за всички групи на обществото. С 40% повече инвестиции в институционалната ефективност Европейският социален фонд ще продължи да оказва положително въздействие върху всички отрасли, които ще се радват на по-добра администрация”, коментира от своя страна Мариан Тейсен, комисар по заетостта и социалните въпроси, цитиран от Нова телевизия.
Относно модернизирането на публичната администрация около 118 млн. евро са предназначени за намаляване на административната и регулаторната тежест за гражданите и предприятията. Тази програма е основният финансов инструмент за подобряване на цялостната прозрачност и отчетност на публичната администрация и функционирането на системите за обществени поръчки.
Освен това в програмата се поставя акцент върху електронното управление като инструмент за подобряване на административните процеси и намаляване на разходите. Особено внимание ще се обърне и на въвеждането на секторни системи, като например системи за електронни обществени поръчки, електронно здравеопазване и електронни митници.
Във връзка с подобряването ефективността на съдебната система с други 30 млн. ще бъдат финансирани мерки за повишаване на прозрачността и ускоряване на съдебните производства. 62 млн. евро ще бъдат отпуснати за финансиране на хоризонталните структури, които отговарят за управлението и изпълнението на европейските структурни и инвестиционни фондове.
В рамките на финансовия период ще се помогне на около 100 администрации да въведат комплексно административно обслужване, а 144 администрации ще въведат системи за управление на качеството. Очаква се по програмата да бъдат обучени около 175 000 държавни служители и 25 000 магистрати, съдебни служители и служители на разследващите органи. Около 250 000 съдебни дела се очаква да се водят по електронен път.
Моля, подкрепете ни.