ООН: Екстремните горски пожари ще се увеличават с 30% в следващите 28 години
„Виждаме голямо увеличение на пожари в Северна Сирия, Северен Сибир, източната част на Австралия и Индия“, заявва австралийският експерт Андрю Съливан, редактор на доклада.
В същото време бавното изчезване на хладните, влажни нощи, които някога са помагали за овладяване на пожарите, ги превръща във все по-трудни за гасене, гласи второ проучване, публикувано миналата седмица в списание Nature.
Температурите през нощта се повишават по-бързо от дневните в последните четири десетилетия. Изследователите установяват, че с 36% е нараснал броят на часовете след падането на нощта, които са били топли и достатъчно сухи, за да се поддържа огъня.
„Това е механизъм, чрез който пожарите стават много по-големи и по-екстремни“, каза Дженифър Балч, водещ автор на изследването на природата и директор на Earth Lab в Университета на Колорадо в Боулдър.
Изтощените пожарникари нямат почивка, което означава, че те не могат да се прегрупират и преразгледат стратегиите си за справяне с огнената стихия.
Последиците от екстремни пожари са широкообхватни - от загуба на живот до повреди на скъпоструваща техника за гасене. Само в Съединените щати докладът на UNEP показва, че икономическата тежест от горски пожари възлиза на 347 милиарда долара годишно.
Тъй като горите в Калифорния често горят, правителството е похарчило приблизително 3,1 милиарда долара за потушаване на пожари през 2020-21 година.
Моля, подкрепете ни.