Опозицията внася вота, знаейки, че няма да мине
Очаква се под искането да стоят подписите на около 80 народни представители. За да бъде внесен вот на недоверие е нужна подкрепата на 48 народни представители. Мотивите за вота ще бъдат обявени преди внасянето му. Те ще бъдат кратки без конкретни случай на корупция. От опозицията съобщиха, че примери за корупционни практики ще изложат по време на дебатите по вота.
Целта на вота не е някой да признае, че е корумпиран, защото това е наивна вяра и никой не разчита това да се случи. Опозицията търси консолидация, обясни Николай Михайлов, народен представител от ДСБ, по БНР. Той заяви в прав текст, че опозицията дори декларира, че не желае да сваля правителството както и че пряко или косвено обявява, че не разчита това да стане. В момента ДСБ било рамо до рамо във вота с тези, които преди години са извършвали корупционни сделки, факт, който Михайлов коментира като "упадъчен”. След като правителството прескочи дебата, няма как да не продължи и мандата, предрече Михайлов.
Според правилника на парламента обсъждането на проекторешението трябва да бъде насрочено най-рано след три, а най-късно до седем дни от внасянето му, т. е. между понеделник и четвъртък следващата седмица. Гласуването се провежда 24 часа след края на дебатите. Вотът се смята за успешен, ако бъде подкрепен от 121 народни представители. Чисто математически за сега 32 гласа не стигат на опозицията за това.
Успоредно с вота се очакват и организирани прояви, в които граждани ще протестират срещу правителството или отделни негови министерства.
Моля, подкрепете ни.