Опустошителни наводнения в Испания, най-малко 95 загинали. Разкази от първо лице, говорят и българи /видео/
„Очакваше се. От сутринта забелязах, че от кметството излязоха да чистят шахтите. Когато видях, че така сериозно започват да се подготвят и много се замислих. Дъщеря ми получи съобщение от университета да не ходи. Предупредиха ни и с известяване по телефона“, разказва президентът на Българската асоциация „Знание" Жана Иванова в ефира на NOVA. Иванова живее в Испания.
„Електричество имаме, но нямаме вода. Също така от вчера няма хляб и вода по магазините, но очаквам, че днес ще ги заредят“, допълни тя.
Ивелина Миховска и Християн Олегов също са преживяли бедствието. „В нашия район не валя толкова много, но това беше голямо бедствие“, посочи Олегов.
Внезапни наводнения в Испания превърнаха улиците на селата в реки, разрушиха домове, нарушиха транспорта и убиха най-малко 95 души в най-тежкото природно бедствие, сполетяло европейската страна в последно време, пише Асошиейтед прес.
Дъждовните бури, които започнаха във вторник и продължиха в сряда, причиниха наводнения в Южна и Източна Испания, простираща се от Малага до Валенсия. Кални потоци преобръщаха с висока скорост автомобили по улиците, а отломки и домакински вещи се въртяха във водата. Полицията и спасителните служби използваха хеликоптери, за да извадят хората от домовете им, и гумени лодки, за да достигнат до шофьорите, заклещени в колите.
В сряда службите за спешна помощ в източната част на Валенсия потвърдиха, че броят на загиналите е 92 души. Други две жертви бяха съобщени в съседната област Кастилия Ла Манча, а в южната част на Андалусия - за един загинал.
„Вчерашният ден беше най-лошият в живота ми“, заяви в сряда Рикардо Габалдон, кмет на Утиел, град във Валенсия, пред националната телевизия RTVE. Той каза, че шестима жители са загинали, а други са в неизвестност.
„Бяхме хванати в капан като плъхове. По улиците се стичаха коли и контейнери за боклук. Водата се покачваше до 3 метра“, каза той.
Кореспондентът на АП Чарлз де Ледесма съобщава, че испанските власти обявиха, че най-малко 51 души са загинали при опустошителни внезапни наводнения.
„За тези, които търсят своите близки, цяла Испания изпитва вашата болка“, заяви министър-председателят Педро Санчес в телевизионно обръщение.
В засегнатите райони бяха изпратени спасители и над 1100 войници от испанските части за спешно реагиране. Централното правителство на Испания създаде кризисен комитет, който да координира спасителните дейности.
63-годишният Хавиер Беренгер избяга от пекарната си в Утиел, когато смазващата вода заплашваше да го залее. Той каза, че тя се е покачила до 2,5 метра в предприятието му и се опасява, че поминъкът му е унищожен.
„Трябваше да се измъкна през прозореца, както можах, защото водата вече стигаше до раменете ми. Приютих се на първия етаж при съседите и останах там цяла нощ“, разказва Беренгер пред Асошиейтед прес. „Тя взе всичко. Трябва да изхвърля всичко от пекарната, фризерите, фурните, всичко“.
Мария Кармен Мартинес, друга жителка на Утиел, е станала свидетел на потресаващото спасяване.
„Беше ужасно, ужасно. Там имаше човек, който се държеше за оградата, който падаше и викаше хората за помощ“, казва тя. „Те не можеха да му помогнат, докато не дойдоха хеликоптерите и не го отведоха“.
Един от градовете във Валенсия, Пайпорта, претърпя изключителни загуби. Кметът Марибел Албалат заяви пред RTVE, че в града с население около 25 000 души са загинали над 30 души. Сред тях са шестима жители на старчески дом. Новинарските медии излъчиха кадри на възрастни хора в столове и инвалидни колички в старческия дом в Пайпорта, някои от които викаха в очевиден ужас, когато водата се издигна над коленете им.
„Не знаем какво се е случило, но за 10 минути селото беше залято от вода“, каза Албалат.
Националната метеорологична служба на Испания съобщи, че за осем часа във Валенсия е паднало повече дъжд, отколкото през предходните 20 месеца, и нарече потопа „извънреден“.
Валенсия е туристическа дестинация, разположена на юг от Барселона, на брега на Средиземно море, известна с плажовете си, цитрусовите си градини и с произхода на оризовото ястие паеля. В региона има ждрела и малки речни корита, които през по-голямата част от годината са напълно сухи, но при дъжд бързо се пълнят с вода. Много от тях минават през населени места.
Когато наводненията се оттеглят, дебелите пластове кал, смесени с отпадъци, правят някои улици неразпознаваеми.
„Кварталът е разрушен, всички коли са една върху друга, буквално е разбит“, казва по телефона Кристиан Виена, собственик на бар във валенсианското село Барио де ла Торе. „Всичко е пълна развалина, всичко е готово да бъде изхвърлено. Калта е дълбока почти 30 сантиметра".
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.