Реклама / Ads
0| 3181 |30.06.2022 НОВИНИ

Осъдиха на доживотен затвор терориста Салах Абдеслам

.
Салах Абдеслам, единственият оцелял член на групата, извършила терористичните атаки в Париж през ноември 2015 г., беше признат за виновен за убийство и осъден на доживотен затвор без право на замяна - най-тежкото наказание във Франция. Това решиха магистратите в Париж.
 

Деветнадесет други също бяха осъдени - шестима задочно - за ролите, които изиграха в най-тежката терористична атака на френска земя в мирно време и най-тежката в Европа след атентата във влак в Мадрид през 2004 г.


Около 130 души бяха убити и стотици други бяха ранени атаката в Париж на няколко места във френската столица - в концертната зала Bataclan,  около спортния стадион Stade de France и на терасите на баровете в района. 


Присъдите приключват един от най-дългите наказателни процеси във Франция след Втората световна война, продължил около 10 месеца и включващ 2500 ищци - близо 400 от които взеха показания.


По време на процеса Абдеслам не отрече да е част от организацията на атаките, но твърди, че е взел решението да не се взривява в бар "от човечност, а не от страх“. Съдът в крайна сметка отхвърли защитата му, тъй като експлозивният колан на Абдеслам на практика се е оказал нефункционален. 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 193 |15.12.2025 „Софийска вода“ временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на столицата . 2| 411 |15.12.2025 Танкерът „Кайрос“ ще бъде изтеглен до Бургаския залив . 0| 464 |15.12.2025 Външните министри на ЕС обсъждат войната в Украйна . 6| 608 |15.12.2025 Представят първи стъпки за изграждане на многоетажни квартални паркинги

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads