Реклама / Ads
8| 5379 |04.06.2014 НОВИНИ

Оставаме извън еврозоната още 2 години

.
Осем са държавите в ЕС, които са готови да се присъединят към единната валута, България не е сред тях.
 

Това посочва Европейската комисия в своя Доклад за конвергенцията за 2014 г., публикуван днес. Напредъкът на тези държави по пътя към приемане на еврото е неравномерен, но Литва вече е изпълнила всички критерии за конвергенция, съобщава пресслужбата на ЕК.

Поради това Комисията предлага Съветът на министрите на ЕС да вземе решение, че Литва може да приеме еврото от 1 януари 2015 г. Съветът ще вземе окончателно решение през втората половина на юли, след като държавните и правителствените ръководители на ЕС обсъдят въпроса на заседанието на Европейския съвет на 26 и 27 юни и след като Европейският парламент излезе със становище.

Оли Рен, зам.-председател на ЕК и комисар по икономическите и паричните въпроси и еврото, заяви: „Готовността на Литва да приеме еврото отразява дългогодишната й подкрепа за разумни фискални политики и икономически реформи. Тези реформи, подпомогнати от присъединяването на Литва към ЕС преди десет години, доведоха до рязко увеличаване на благосъстоянието на литовците: БВП на глава от населението в страната е нараснал от 35% от средното за ЕС-28 през 1995 г. до прогнозирани 78% през 2015 г.“

Икономическият и паричен съюз запазва привлекателността си, добавя Оли Рен. Еврозоната днес разполага с по-ефективна координация на икономическата политика, със здрава финансова защита от сътресения, а от тази година — и с банков съюз. Литва се ангажира да участва в тези механизми и в допълнителното им укрепване. Благодарение на усилията през последните пет години, еврозоната е далеч по-добре оборудвана за плаване в бурно море, отколкото в началото на кризата.

Никоя от останалите седем държави с така наречена „дерогация“1 (България, Чешката република, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция) понастоящем не изпълнява всички критерии за приемане на еврото. Поради това положението им ще бъде оценено отново след две години.

Изпълнение на критериите за конвергенция от осемте държави:

Инфлация

Средната инфлация в Литва през 12-те месеца до април 2014 г. бе 0,6%, доста под референтната стойност от 1,7% за същия месец, и вероятно ще остане под тази стойност през следващия период. Анализът на фундаменталните фактори и фактът, че страната спазва референтната стойност със значителен марж, дават основание за положителна оценка на изпълнението на критерия за ценова стабилност.
Другите страни, които изпълняват този критерий, са България, Чешката република, Хърватия, Унгария, Полша и Швеция. Румъния не изпълнява този критерий.

Публични финанси — равнища на дълг и дефицит

По отношение на Литва няма действащо решение на Съвета относно наличието на прекомерен дефицит (по член 126, параграф 6, от Договора). В Литва съотношението на дефицита по консолидирания държавен бюджет към БВП спадна от 5,5% през 2011 г. на 2,1% през 2013 г. и според пролетната икономическа прогноза на Комисията от 2014 г. ще остане 2,1% и през 2014 г. Консолидираният държавен дълг бе в размер на 39,4% от БВП в края на 2013 г., доста под референтната стойност в Договора от Маастрихт.

Другите страни, които изпълняват този критерий, са България, Унгария, Румъния и Швеция. Чешката република също ще изпълни критерия, ако Съветът реши да отмени процедурата при прекомерен дефицит, както предложи Комисията. Две държави (Полша и Хърватия) все още са обект на процедура при прекомерен дефицит и следователно не изпълняват този критерий.

Стабилност на валутния курс

Във валутен механизъм II (ERM II) обменните курсове на държавите от ЕС извън еврозоната са фиксирани спрямо еврото и могат да варират само в определени граници (стандартният диапазон на колебание е ±15% от централния курс). Литва участва в ERM II от 28 юни 2004 г. През двегодишния референтен период литовският литас не е бил обект на напрежение и не се е отклонявал от централния курс по ERM II. Никоя друга държава в момента не изпълнява този критерий, тъй като никоя друга държава не участва във валутен механизъм II.

Дългосрочни лихвени проценти

Средният дългосрочен лихвен процент в Литва през годината до април 2014 г. е 3,6%, което е доста под референтната стойност от 6,2%. От 2010 г. спредовете спрямо дългосрочните облигации в еврозоната са достигнали много ниски равнища, което е признак за стабилното доверие в Литва от страна на пазара.
Всички останали страни също изпълняват този критерий.

Качествени критерии

Бяха разгледани и други фактори като динамиката на платежния баланс и интеграционните процеси на трудовия, стоковия и финансовия пазар. През последните години външният баланс на Литва претърпя значителна консолидация благодарение също на подобрената конкурентоспособност на страната на външните пазари. Икономиката на Литва е добре интегрирана в икономиката на ЕС в резултат на създадените връзки в областта на търговията и пазара на труда. Тя също така привлича значителни преки чуждестранни инвестиции. Благодарение главно на големия дял чуждестранна собственост в банковата система националният финансов сектор е с висока степен на интегрираност във финансовата система на ЕС. Не на последно място, законодателството на Литва в областта на паричната политика е напълно съвместимо със законодателството на ЕС, се посочва в доклада.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 85| 7736 |30.05.2014 Извънредно заседание на Изпълнителното бюро на БСП . 19| 5714 |26.05.2014 Реформаторите: Оставаме заедно, направихме пробив . 29| 5303 |12.05.2014 Миков: Може и да свикам, може и да не свикам извънредно заседание . 25| 5391 |10.05.2014 Г-7 с план за извънредна помощ на Украйна при спиране на руския газ

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads