30|
5025
|07.06.2011
НОВИНИ
Отсвирват ни за Шенген с години, не с месеци?
Докладът, изготвен от португалския евродепутат Карлуш Коельо (ЕНП) за България и Румъния, изрично казва, че двете страни членки на ЕС са изпълнили техническите критерии и са готови да се присъединят към Шенгенското пространство. Кога обаче реално това ще се случи, зависи от финалните дебати по доклада днес в Европейския праламент в Страсбург и от гласуването на документа ден по-късно.
Очаква се евродепутатите да подкрепят членството на двете държави, след като европейската десница ЕНП и левицата ПЕС обявиха, че до края на годината България и Румъния трябва да влязат в "Шенген".
В същото време във вторник авторитетният британски вестник “Файненшъл Таймс“ цитира неназован дипломат, според който членството на България "ще бъде въпрос на години, а не на месеци". По думите му разширяването на Шенгенското пространство изисква доверие към съдебните институции в тези страни, което "сега не съществува".
Депутатите от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП не приеха предложението да бъде обвързано членството с резултатите от борбата с престъпността и корупцията и в доклада на Коелю няма такава клауза. В доклада остана и пожелателния срок - 2011 година, за присъединяването на двете страни.
Според докладчика по кандидатурата на България и Румъния пък "двете страни са дори по-подготвени за "Шенген" от някои вече присъединили се".
За България има обаче препоръка да изготви специален план за справяне с евентуален ръст на емигрантския натиск по границите с Гърция и Турция.
Жозеф Дол, председател на европарламента, тази на ЕНП, очаква докладът да бъде одобрен без проблеми.
"В Европейския парламент няма да има проблем. В съвета вероятно ще има техническа дискусия, но според мен основните, големите проблеми,които блокираха развитието по тази тема, са преодолени, поне що се отнася до мен и моята политическа група те са решени", заяви Дол, цитиран от БНР.
Решението за присъединяване обаче се взима с пълен консенсус от страните членки, а Германия, Франция и други държави обявиха, че ще блокират присъединяването на София и Букурещ в Шенген, докато не постигнат резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност.
Евентуалното присъединяване на София в Шенгенското пространство открито се обвързва със заключенията в предстоящия доклад по мониторинговия доклад на ЕК в областта на правосъдието и вътрешния ред.
Сегашният ротационен председател на ЕС – Унгария, и следващият – Полша, обаче обявиха, че подкрепят членството на София и Букурещ.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads