Пари за градския транспорт могат да дойдат след преструктуриране в бюджета, смятат икономисти
"Това е нещо, което ще продължи - хората искат бързо доходите им да догонят инфлацията. Това е инстинкт. Увеличението на производителността и конкурентоспособността в българската икономика ще доведе и до ръст на доходите. Тези неща не стават толкова бързо, необходими са и повече инвеститори", отбеляза Румен Гълъбинов по Нова нюз.
Според него е проява на доверие това, че Fitch потвърди кредитния рейтинг на България с положителна перспектива. "Ако влезем в еврозоната на първата или на втората година ще получим рейтинг "А". Вече всички инвеститори ще гледат на нас по по-добър начин. БНБ планово изтегля банкноти, които са повредени и амортизирани, а впоследствие и всички. До края на годината ще слушаме нелепи твърдения от сорта на това, че банковите карти трябва да се сменят, да се създадат нови сметки или спестяванията ще изчезнат, ако навлезе еврото", подчерта Гълъбинов.
От своя страна икономистът от БАН Димитър Събев посочи, че в бюджета има "джобчета", в които може да се "бръкне", за да се плати на служителите в градския транспорт. "Има бюджети за извънредни ситуации, както и средства за планирани по-високи капиталови разходи. Когато едно съсловие получи увеличение след драстични протести, другите разбират, че това е пътя и може да се стигне до ескалация на протестни движения", обясни той.
По думите му преходът от лев към евро ще мине безпроблемно - без машинации, спекулации и недостиг. "Един месец ще плащаме с двете валути, цените ще бъдат намалени два пъти номинално - това сочи логиката. Доста по-конкурентни и иновативни са икономиките, които разплащат в евро", коментира Събев.
Моля, подкрепете ни.





