Парламентът решава проблема с таксите за студентите платено обучение

Поради нарастването на размера на субсидията, която е определящ елемент във формулата за определяне на тези такси, размерът на таксите понастоящем осезаемо е изравнен или дори надвишава размера на таксите в редица университети в Западна Европа и Северна Америка като далеч надвишава финансовите възможности на българските кандидати за студенти и докторанти, а вече дори и на тези от чужбина. Така нашата страна става ценово неконкурентноспособна образователна дестинация на фона на световния образователен пазар, се посочва в доклада на комисията по образование.
С предлаганата нормативна промяна в Закона за висшето образование се очаква да се понижат таксите за платено обучение със 125%, като между първо и второ четене, според становищата, които ще постъпят, сме готови да преразгледаме цитираното процентно число, заяви вносителят на поправката Петя Цанкова от "БСП-Обединена левица". Депутатът разясни, че увеличената издръжка за студент държавна поръчка е пряко свързана и с увеличението на таксата и за платено обучение. Настоящият размер е изключително висок, непосилни са таксите за голяма част от българските студенти и настоящият проект има точно тази цел да коригира този пропуск, добави тя.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в изказване по време на разискванията подчерта, че това, което е внесено от народните представители, може би има нужда да се коригира. “Смятаме, че все пак трябва да остане минимална регулация, така че да остави достатъчно широк периметър висшите училища да се конкурират ценово, не само в международен план, но и с частните висши училища“, каза Вълчев. Моят апел е да помислите за по-балансирано решение, допълни министърът.
Таксите във всички ВУЗ-ове от тази есен скачат в пъти, на места – с до 300%. Като обучението в дисциплини като химия в СУ „Св. Климент Охридски“, например, годишно ще струва близо 29 000 лева.
Според ректори на висши училища това ще доведе до отлив на студенти както от България, така и от чужбина.
След обявените по-високи такси за платена форма на обучение в университетите, студенти излизат на протест пред ректората на Софийския университет с аргумента, че това е удар срещу правото им на образование. Организаторите на недоволството са от Юридическия факултет на висшето учебно заведение, но се очаква да се включат и студенти от цялата страна.
А парламентът се зае в спешен порядък да разгледа промени в Закона за висшето образование, за да намали скока в таксите. Днес предложенията влизат като първа точка в дневния ред на депутатите – на първо четене.
Министърът на образованието Красимир Вълчев коментира темата с таксите в кулоарите на парламента. "Няма да има предпоставки административно да се увеличават таксите платено обучение“, заяви той и подчерта, че идеята е промените в Закона за висшето образование да бъдат приети до края на месеца.
По думите му таксите за платено обучение се увеличават, защото от десетилетия "има един текст в закона, който ги обвързва с финансирането на държавата". "Тоест колкото дава държавата за един студент държавна поръчка, толкова трябва да бъде и таксата платено обучение. Сега ще се направи развързване и няма да има предпоставка за увеличаване", обясни Вълчев.
Той уточни, че при всички случаи поправките в закона ще влязат в сила за идната учебна година.
Таксите трябва да се увеличават, защото разходите на висшите училища се увеличават, но не трябва да е скокообразно, каза още министърът на образованието.
Таксите на студентите държавна поръчка са станали по-малък процент от заплатите – само преди десет години една годишна такса е била една средна работна заплата, сега е вече е под половин, каза още министърът. Годишно финансираме близо 38 000 студенти държавна поръчка, при тях средната такса е 1050 лв. Тази такса няма за цел толкова да събере приходи, колкото за минимална финансова отговорност, каза още Красимир Вълчев.
С инициираните законодателни промени таксата на студент в платено обучение ще се равнява на 60% от средствата, които се предоставят за издръжка на обучението на бъдещ висшист в държавна поръчка в съответното професионално направление (а не 100%, както в момента). Друго изменение предвижда таксата на вече приетите студенти да не може да бъде увеличавана с повече от 20% спрямо предходната академична година.
Моля, подкрепете ни.





